«Як навчити дитину цивілізовано виражати свій гнів»

Гнів є сильною та суперечливою емоцією. У дітей дошкільного віку гнів виникає як реакція протесту на ситуацію, яка її не влаштовує, тому дитина прагне її змінити.

Під час прояву гніву малюк може битися, кусатися, капризувати, ображати інших. Зазвичай дорослі закликають дитину взагалі ніколи не сердитися та жодним чином не висловлювати своїх переживань. Але, якщо постійно довгий час гнів стримувати, то напруга починає накопичуватися через це можуть виникати м’язові спазми, дитина стає неуважною, плаксивою, роздратованою.

Завдання дорослих: навчити малюка виражати свої почуття адекватно та цивілізовано.

Як перевести гнів дитини в мирне русло?

  1. Озвучуємо стан дитини.

Якщо дитина нащось помітно розсердилася, то батькам важливо спочатку сказати, що вони бачать стан сина (доньки). Наприклад: «На мою думку, ти гніваєшся на брата», «Я бачу, що ти сумний – напевно, щось трапилося. І я хочу тобі допомогти».

Таким чином, дорослі допомагають дитині зрозуміти своє почуття та позбавитись почуття провини, за те, що з нею відбувається щось, що не подобається батькам.

  1. Приєднуємось до почуттів дитини.

Таким чином батьки з одного боку демонструють дитині свою готовність її вислухати та підтримати, а з іншого – розширюють уявлення дитини про те, що конкретно зачепило та спровокувало гнів. Наприклад: «Відчуваю ти такий злий. Так, дуже прикро, коли брат не хоче с тобою будувати свою фортецю».

  1. Допомагаємо дитині виразити гнів адекватно.

Щоб звільнитися від гніву важливо, щоб відбулася реальна дія. Можливо запропонувати дитині певні звуки або рухом виявити злість, яку вона переживає в даний момент. Це може бути: крик, гарчання, тупотіння ногами, кидання м’яким кубиком об стінку. Наприклад: «Зараз я тобі пропоную швидко потупотіти ногами, щоб злість зникла».

  1. Обговорюємо те, що відбулося.

Після того, як дитина втішалася, необхідно в спокійному тоні обговорити, що насправді її так роздратувало і знайти інші способи задовольнити дані потреби малюка. Наприклад: «Коли брат будує фортецю, ти можеш взяти інший конструктор і поруч з братом побудувати свою будівлю».

Якщо такої схеми дотримуватися постійно, то дитина навчиться справлятися з гнівом. Вона також буде розуміти, що з нею відбувається та зуміє поясніти це іншим.

Чому дитина їсть землю, пісок або крейду

Батьки іноді стикаються із ситуацією, коли дитина їсть землю, пісок або крейду. Що може зумовлювати таку дивну звичку та як із нею боротися? Визначити справжню причину такого незвичайного гастрономічного уподобання може лише лікар-педіатр, оглянувши дитину та призначивши необхідні аналізи.

Під час ігор у пісочниці деякі діти так захоплюються виготовленням «пирогів», що тягнуть їх до рота. Іноді діти підіймають камінці для того, щоб «з’їсти» їх. На думку деяких фахівців, бажання спробувати на смак усе, що потрапляє під руку, виникає в дитини задля задоволення пізнавального рефлексу. Завдяки зусиллям батьків або з віком це бажання зникає. Якщо ж дитина й надалі тягнутиме до рота все, що потрапляє їй під руку, то слід звернутися по допомогу до лікаря-педіатра. Адже таке бажання може зумовлюватися дефіцитом таких макро- та мікроелементів, як залізо, цинк або кальцій.

Кожній дитині для повноцінного розвитку необхідне раціональне харчування, що враховує її вікові потреби в поживних речовинах, вітамінах, макро- та мікроелементах. Наукові дослідження свідчать, що діти вважають найліпшою їжею фрукти та овочі, які мають високу енергетичну цінність. Віддавання переваги солодким, енергоємним продуктам харчування, бажання або небажання що-небудь їсти можуть стати перешкодою для забезпечення раціонального харчування. А навіть незначні відхилення в раціоні призводять до розвитку в дитини дефіцитних станів.

Дефіцит кальцію. На думку лікарів, бажання дитини скуштувати крейду пов’язане з гіпокальціємією — дефіцитом кальцію в організмі.

Дефіцит заліза. Бажання дитини їсти пісок або металеві предмети пов’язують з дефіцитом заліза в організмі. Цей мікроелемент бере участь в обміні речовин, зокрема є складовою гемоглобіну, міоглобіну та деяких ферментів. Залізо накопичується в печінці та м’язах, а в разі зниження його рівня в організмі — вилучається з них. Симптомами дефіциту заліза в дітей є: бліда шкіра; задишка під час занять фізичною культурою; пришвидшене серцебиття; холодні долоні і ступні; ламкість нігтів; непритомність.

Продукти харчування, що містять легкозасвоюване залізо: печінка яловича, м’ясо індички або кролика, яблука, персики, абрикоси, чорниці, горох, квасоля, вівсяна та гречана крупи, пшеничний та житній хліб, риба та морепродукти.

Дефіцит цинку. Цинк бере активну участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот, є складовою понад 300 металоферментів та генетичного апарату клітин. Незначне надходження цинку з їжею швидко призводить до його дефіциту. Адже запаси цього мікроелемента в організмі дитини вкрай малі. Дефіцит цинку також зумовлюють: нераціональне харчування; захворювання шлунково-кишкового тракту та печінки; порушення функцій щитоподібної залози; гельмінтози.

Основними симптомами дефіциту цинку в дітей є: погіршення короткочасної пам’яті та просторового мислення; зниження інтелектуальної функції; погане загоєння ран; ламкість нігтів; втрата апетиту, смакових відчуттів та нюху.

Заходи профілактики ротавірусної інфекції

 

Ротавірусна інфекція — одна з найпоширеніших причин діарейних захворювань у дітей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ротавіруси спричиняють більше 125 млн. випадків гастроентериту на рік у дітей молодше п’яти років, серед яких зафіксовано 450 тис. летальних випадків.

Гастроентерит — це захворювання, за якого виникає запалення шлунка і кишківника, починається більш-менш різко і супроводжується блюванням та діареєю з надзвичайно сильними спастичними болями.

Рекомендації

для батьків за появи у дитини захворювання, що супроводжується блюванням і водянистим проносом

Негайно викликайте лікаря для якнайшвидшого огляду дитини. Після огляду дошкільника лікар прийме рішення про необхідність госпіталізації або про можливість лікування вдома. У разі лікування дитини в домашніх умовах чітко дотримуйтеся рекомендацій лікаря щодо обстеження, лікування, догляду за нею.

До приходу лікаря поїть дитину спеціальними сольовими розчинами для поновлення втрат води та електролітів (регідрон, електроліт тощо), які можна придбати в аптеці у вигляді розчинних у воді порошків. Розчиніть порошок у кип’яченій воді відповідно до інструкції із застосування. Сольовий розчин давайте дитині кожні 10-15 хв. по 10-15 мл, тобто 2-3 чайні ложки. До моменту доставки з аптеки сольового розчину поїть дитину теплою кип’яченою водою.

Не давайте дитині антибіотики або інші хіміотерапевтичні препарати до приходу лікаря. Регулярно прибирайте приміщення, в якому перебуває дитина.

Забруднені поверхні мийте водою з милом.

Профілактика ротавірусної інфекції

Запобіжні заходи від захворювання дитини на ротавірусну інфекцію поділяють на специфічні та неспецифічні. Неспецифічна профілактика ротавірусної інфекції полягає в дотриманні санітарно- гігієнічних норм, зокрема:

  • регулярне миття рук милом, оброблення рук антисептичними засобами;
  • використання для пиття лише кип’яченої води;
  • миття овочів і фруктів кип’яченою водою, по можливості перед уживанням їх слід обдати окропом;
  • уникнення прямого контакту з інфікованими;
  • утримання поверхонь та предметів, яких торкається дитина (іграшки, підлога, меблі, одяг тощо), у чистоті.

Специфічною профілактикою ротавірусної інфекції є оральна вакцинація. Існує дві вакцини, які містять ослаблений живий ротавірус: моновалентна вакцина; пентавалентна вакцина.

 

Культура спілкування – шлях до успіху

Людина — продукт соціалізації і насамперед людина стає людиною завдяки спілкуванню. Від того, як люди розмовляють між собою, залежить настрій, стан нервової системи, благополуччя і спокій у сім’ях, колективах. Нарешті, від манери спілкування багато в чому залежить успіх у роботі.

Володіючи нормами культури спілкування, людина зможе уникнути багатьох проблем, конфліктів, швидше досягне життєвих цілей.

Спостерігаючи за іграми дітей у дошкільного віку, можна помітити, що часто між ними виникають конфлікти. Малюки не вміють вести спільну розмову, часто сваряться. Можна помітити, що кожен говорить про своє, співрозмовників ніхто не чує, у групі гомін, діти постійно конфліктують між собою. Виникає потреба у керівництві іграми дітей та процесом перебігу різних видів діяльності вихованців.

Причинами виникнення конфліктів є:

  • несформованість культури спілкування;
  • несформованість мовленнєвого етикету.

Наслідки: діти не вміють домовлятися, ввести діалог один з одним, під час розмови використовують жаргонні слова, слова-паразити, не дослуховують і перебивають співрозмовника; майже усі діти вживають лише елементарні ввічливі слова, а це означає, що вони недостатньо знають мовний етикет, необхідний для повноцінного спілкування.

 Найбільш дієвою для підвищення навичок культури спілкування дітей є ігрова діяльність, тому що, по-перше, гра – провідна діяльність дошкільника; по-друге, вона є колективною діяльністю, що передбачає необхідність спілкування з однолітками чи дорослими.

Найбільш ефективним засобом виховання культури спілкування та формування мовленнєвого етикету є комунікативна гра, у процесі якої здійснюється як комунікативна, так і мовленнєва взаємодія дітей.

Готуємось до оздоровчої декади!

Графік проведення оздоровчих декад

у групах санаторного типу дошкільного закладу

Вікова група Термін проведення
Ранній вік №2 06.03.17-17.03.17
Молодша №2 06.03.17-17.03.17
Молодша №3 06.03.17-17.03.17
Середня №1,5 06.03.17-17.03.17
Середня №2,5 20.03.17-31.03.17
Середня №3 20.03.17-31.03.17
Старша №1 20.03.17-31.03.17
Старша №2 20.03.17-31.03.17

 

Заходи оздоровлення дітей в групах санаторного типу

 в період профілактично-оздоровчої кампанії

з 06.03.17-31.03.17

Заходи Термін виконання Відповідальні
1 Масаж стоп за Толкачовим Після денного сну Вихователь
2 Масаж обличчя за Толкачовим І половина дня Вихователь
3 Дихальні вправи за Толкачовим І половина дня Вихователь
4 Вітамінотерапія (цибуля, часник)

 

Під час прийняття їжі Вихователь, помічник вихователя
5 Вживання меду

 

І пол. дня перед прогулянкою Вихователь,

помічник вихователя

6 Пиття кип’яченої охолодженої води*

 

10-15 хв. до прийняття їжі Вихователь,

помічник вихователя

7 Настій шипшини*

 

30 мл теплого настою шипшини раз на добу після прийняття їжі Вихователь,

помічник

вихователя

 

Пиття кип’яченої охолодженої  води*. Дітям із пониженим апетитом за 10-15 хв.до їжі даємо випити чверть склянки кип’яченої охолодженої  води – це має жовчогінний ефект. Для поліпшення травлення та мікрофлори кишківника дитини.

Настій шипшини*. Діти п’ють настій шипшини, здоров’я зміцнювальні властивості якої, як відомо, є майже універсальними. Біологічно активні речовини плодів позитивно впливають на дитячий організм, зокрема:

  • Мають протизапальну дію;
  • Активізують ферментні системи та окисно-відновні процеси в організмі;
  • Нормалізують вуглеводний обмін;
  • Підвищують секрецію жовчі, збільшують діурез, зменшують ламкість і проникність капілярів.

Виховуємо ввічливість

Важливий етикет людської культури – мовленнєвий етикет. У дитячому садку вихователі звертають особливу увагу на навчання дітей ввічливості, вчать їх правилами мовного етикету.

Що ж таке ввічливість та етикет?

Етикет – сукупність правил поведінки, що стосуються ставлення до людей (поводження з оточуючими, форми звертання і привітання, манери поведінки в громадських місцях).

Ввічливість – спосіб застосування етикету. Загальновідомо, що найважливіше у вихованні ввічливості дитини – постійний добрий приклад. Дорослі дають дітям «моделі поведінки, демонструють необхідність у будь-якій ситуації дотримуватися норм етикету, бути ввічливими. Сучасний підхід до дитини як до особистості, яка потребує розуміння, поваги її інтересів і прав, робить проблему виховання ввічливості особливо актуальною. Тому дуже важливо, щоб «етикетними» способами встановлення контактів з людьми дорослі володіли в повному обсязі.

Щохвилини протягом всього дня діти вчаться у дорослих і один у одного мовного поведінки, характерних жестах, міміці, словечкам. Звичайно, етикет лише одне з численних засобів спілкування, але особливо значиме, цінне. У етикету є словесні і несловесні засоби («чарівні слова», «чарівні погляди», рукостискання, пози, жести, інтонації, манери, вчинки). Важливо навчити дітей усьому, що пов’язано з етикетом, але особливо важливо поповнити дитячий словник словесними засобами. Найпоширеніших «чарівних слів», які повинні бути в «запасі», усього близько 30. Їх повинні знати і вихователі, і батьки. Порахуйте свій «запас», а потім дитячий. Між ними є сама безпосередня, пряма залежність – чим більше віддаєш, тим більше отримуєш».

Вранці:

«Доброго ранку», «Я рада тебе бачити», «Здрастуй», «Як ти себе почуваєш?»

За сніданком, обідом, вечерею:

«Приємного апетиту», «Дякую», «Спасибі», «Дозволь за тобою позалицятися», «Все було дуже смачно».

Під час спілкування:

«Дозволь», «Будь ласка», «будь Ласка, «Вибач», «Перепрошую», «Якщо тебе не утруднить», «Прошу вибачення».

Після тихої години:

«Як спалося?», «Як твоє здоров’я?»

Ввечері:

«Добрий вечір», «До побачення», «До побачення», «До завтра», «До зустрічі», «Щасливої дороги», «Всього доброго», «Всього доброго», «Доброї ночі», «Приємних снів».

Вихованням ввічливості вихователі дитячого саду займаються у всіх режимних моментах, на будь-яких заняттях і поза ними. У практиці ДНЗ перевагу часто віддається таким методам як роз’яснення (розмови, бесіди). Не применшуючи значення такого способу, як роз’яснення дітям правил етикету та необхідності їх дотримання, все ж вважаємо, що самим дієвим способом виховання ввічливості та мовленнєвого етикету є особистий приклад дорослих.

Н.І.Пирогов говорив:

«Усі мислителі, я думаю, прийшли до висновку,

що виховання потрібно почати з колиски».

До уваги батьків!

Шановні батьки!

 

Згідно Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 №1060-ХІІ, «Про дошкільну освіту» від 20.12.2001 №2905-ІІІ (2905-14), Положення про ДНЗ, затвердженого ПКМУ від 12.03.2003, Статуту ДНЗ комбінованого типу №148, Договору про співпрацю між ДНЗ № 148 та батьками, просимо Вас дуже уважно вивчити режим ДНЗ на 2016-2017 н.р. (складений на підставі вищезазначених документів, затверджений педагогічною радою № 1 від 31.08.2016 р.) та виконувати його.

Режимні моменти

 

Ранній вік Молодші групи Середні групи Старші групи
Прийом дітей на свіжому повітрі 8.00-8.30 8.00-8.30 8.00-8.30 8.00-8.30
Ранкова гімнастика

 

8.15-8.20 8.15-8.21 8.15-8.23 8.15-8.25
Підготовка до сніданку, сніданок 8.30-8.50 8.30-8.50 8.35-8.55 8.35-8.55
Організовані форми роботи з дітьми 9.00-9.10.

 

9.00-9.15

9.25-9.40

9.00-9.20

9.30-9.50

9.00-9.25

9.35-10.00

Динамічна перерва

 

9.15-9.25 9.20-9.30 9.25-9.35
Підготовка до прогулянки

 

9.25-9.50 9.40-10.00 9.50-10.10 10.05-10.25
Прогулянка

 

9.50-11.10 10.00-11.30 10.10-11.50 10.25-12.10
Повернення з прогулянки, підготовка до обіду 11.10-11.40 11.30-11.40 11.50-12.00 12.10-12.20
Обід

 

11.40-12.20 11.50-12.30 12.05-12.35 12.20-12.50
Підготовка до денного сну, сон 12.20-15.00 12.30-15.00 12.35-15.00 12.50-15.00
Гімнастика пробудження

 

15.00-15.05 15.00-15.07 15.00-15.08 15.00-15.10
Культурно гігієнічні процедури 15.05-15.20 15.07-15.25 15.08-15.25 15.10-15.25
Самостійні ігри дітей, підготовка до вечері.

 

15.20-15.40 15.25-15.50 15.25-16.05 15.25-16.20
Вечеря 15.40-16.20 15.50-16.25 16.05-16.30 16.20-16-40
Підготовка до прогулянки

 

16.20-16.45 16.25-16.45 16.30-16.45 16.40-16.55
Прогулянка

 

16.45-17.30 16.20-17.30 16.35-17.30 16.55-17.30
Прогулянка чергових груп

 

17.30-19.00 17.30-19.00 17.30-19.00 17.30-19.00

 

 

Адміністрація ДНЗ

Дихальна гімнастика за методикою Б. С. Толкачова

Дихання є найважливішою функцією організму. Важливе місце у фізичній культурі займають спеціальні дихальні вправи, які забезпечують повноцінний дренаж бронхів, очищають слизову дихальних шляхів, зміцнюють дихальну мускулатуру. Ще стародавні східні мудреці, творці різних дихальних систем, надавали велике значення дихальним вправам. Вважалося, що крім кисневого живлення за допомогою дихання відбувається і енергетичне підживлення організму. Правильне дихання регулює стан нервової системи людини.

Від дихання багато в чому залежать здоров’я людини, його фізична і розумова діяльність, наприклад, частота дихання і дихання поперемінно через ліву і праву ніздрі впливають на функції мозку.

Тренування дихальної мускулатури визначає фізичну працездатність і витривалість людини: варто непідготовленій людині пробігти кілька десятків метрів, як він починає прискорено дихати і відчувати задишку з-за слабкого розвитку дихальних м’язів. У тренованих людей не буває задишки, і їх дихання швидко заспокоюється навіть після тривалої фізичного навантаження.

Комплекс 1.

  1. «Качалка».

І. п. сидячи на стільці, руки на колінах. Розгойдувати тулуб вперед-назад, промовляючи на видиху «Ф-р-го-хх!». Повторити 6-8 разів.

  1. «Ялинка росте».

І. п. – встати прямо, злегка розставивши ноги, руки опустити. Присісти і випрямитися, піднімаючи руки вгору ширше плечей. Присідаючи, вимовляти: «Страх-х!». Повторити 2-3 рази.

  1. «Зайчик».

І. п. – встати прямо, злегка розставивши ноги, руки опустити. Присідаючи, згинати руки до плечей долонями вперед, як зайчик, стає на задні лапки. На видиху вимовляти: «Фр!». Повторити повільно 5-7 разів.

  1. «Як гуси шиплять».

І. п. – встати, ноги нарізно, ступні паралельно, тримаючи палицю на згині рук. Нахилитися вперед, дивлячись перед собою і витягаючи шию, вимовити: «Ш-ш-ш…». Повторити в середньому темпі 3-4 рази.

  1. «Притисни коліна».

І. п. – сісти, ноги витягнути, опустити палицю. Притягнути ноги до себе, притиснути коліна палицею до грудей, промовляючи :

«Уф-ф!». Випрямити ноги, руки опустити. Повторити повільно 5-7 разів.

  1. «Веслярі».

І. п. – сісти, ноги нарізно, палицю тримати біля грудей. Нахилитися вперед, торкнутися палицею шкарпеток ніг, вимовити: «Гу!». Випрямитися, палицю притягнути до грудей. Повторити повільно 3-5 разів.

  1. «Схрещування рук внизу».

І. п. – встати прямо, ноги нарізно, руки в сторони. Опускаючи прямі руки вниз і схрещуючи їх перед собою, вимовляти: «Та-ак!» – і піднімати їх в сторони. Повторити в середньому темпі 4-6 разів.

  1. «Дістань підлога».

І. п. – встати прямо, ноги нарізно, руки вперед. Нахилитися вперед і дістати долонями підлогу зі словами: «Бак». Повторити повільно 2-4 рази.

  1. «Постукай кулачками».

І. п. – встати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Присісти і 3 рази постукати кулачками про стать, примовляючи: «Тук-тук-тук».Повторити в середньому темпі 2-3 рази.

  1. «Стрибки».

Стрибати на обох ногах, промовляючи на кожен стрибок: «Ха». Кожні 12-16 стрибків чергувати з ходьбою.

Комплекс 2 «На вулиці».

  1. «Погрійся».

І. п. – встати прямо, ноги нарізно, руки підняти в сторони. Швидко схрещувати руки перед грудьми, плескати долонями по плечах, промовляючи: «Ух-х-х!». Розводити руки в сторони – назад. Повторити 8-10 разів.

  1. «Ковзаняр».

І. п. – встати прямо, ноги нарізно, руки закласти за спину. Згинати то праву, то ліву ногу, нахиляючи тулуб з півобертом в сторони (наслідуючи рухам ковзаняра) і промовляючи: «Кр-р-р!». Повторити в середньому темпі 5-8 разів.

  1. «Заблукав».

І. п. – поставити ноги разом, руки скласти рупором. Вдихнути і на видиху голосно сказати: «А-у-у-у!». Повторити 8-10 разів.

  1. «Сніжний ком».

І. п. – встати прямо, злегка розставивши ноги, руки опустити. Присісти нижче на всій ступні і, сильно нахиляючись вперед, обхопити руками гомілки, голову опустити. При цьому вимовляти: «Хр-р-р!». Повторити повільно 3-5 разів.

  1. «Сніговик веселиться».

І. п. – поставити ноги разом, руки на поясі. Вдихнути, після чого зробити стрибок двома ногами з одночасним видихом, промовляючи: «Ха!». Повторити 6-8 разів.

  1. «Вирости великим».

І. п. – встати прямо, ноги разом. Підняти руки вгору, потягнутися, піднятися на носки – вдих; опустити руки вниз, опуститися на всю ступню – видих, промовляючи: «У-х-х-х!». Повторити 4-5 разів.