«Роль казок у розвитку дітей дошкільного віку»

Це важливо знати:

  • Казка входить у життя дитини з самого раннього віку, супроводжує її протягом усього дошкільного дитинства і залишається з нею на все життя.
  • Казка – це спосіб спілкування дорослого і дитини на зрозумілій їй мові.
  • Казки – це перші маленькі життєві уроки. Вони знайомлять малюка з навколишнім світом, прищеплюють йому життєві цінності, формують його характер.

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина сприймала життя позитивно, щоб легко приймала невдачі, отримуючи з них належний урок, щоб раділа успіхам і йшла до своєї мети, читайте їй казки!

Правильно підібрані казки з урахуванням вікових та психоемоційних особливостей дитини здатні не тільки позитивно впливати на її емоційний стан, але також коригувати її поведінку.

Як підбирати казку, щоб головний її герой

був прикладом для наслідування.

У віці 2-3 років найкраще використовувати казки  про взаємодопомогу, перемогу справедливості і правди над несправедливістю і обманом. В цей період добре йдуть класичні казки, на яких виросло не одне покоління дітей: «Теремок», «Ріпка», «Вовк і семеро козенят», «Колобок». Вони хороші тим, що дія в них збудована за принципом повтору – так дитині легше орієнтуватися в оповіданні.

У віці 3-5 років в лексиконі у дитини з’являється слово «я», вона починає усвідомлювати себе як особистість. Малюк починає ототожнювати себе з головним героєм казки, але ще не вміє  розрізняти нюанси і півтони у взаємовідносинах між головними героями. Тому краще підбирати казки, в яких чітко видно: хто хороший, а хто – поганий, де чорне, і де – біле.

До таких казок відносяться казки: «Гуси – лебеді», «Морозко», «Івасик Телесик», «Півник та мишенята», «Кіт і лисиця» та інші.

У віці 5-6 років дошкільник вже не просто ототожнює себе з головними героями, а може проводити паралелі між їх і своєю поведінкою: «А я б на його місці зробив не так». Тому у цьому віці казка допомагає дитині зрозуміти, що в світі немає абсолютно поганих і абсолютно хороших людей: позитивні герої можуть помилятися, а негативні – здійснювати добрі вчинки (нехай і несвідомо).

Читаючи казки дітям, обов’язково стежте за їхньою реакцією. Дитина завжди дасть знати, сподобалася їй казка чи ні.

А якщо Ви хочете прищепити своїй дитині любов до читання – починайте читати дитині казки якомога раніше, з огляду на її вік, інтереси і характер.

І тоді, для свого малюка, Ви станете справжнім провідником в дивовижний світ читання!