«Розвиваємо мову дитини» (поради на кожен день)

Дуже важливо у дітей дошкільного віку стимулювати їх мовленнєву активність, виразність мови, розширювати словник, виробляти здатність до зв’язної розповіді, висловлення своїх вражень.

Дані мовні навички краще розвивати у дитини у вільному спілкуванні, використовуючи для цього, те, що дитина бачить навколо: на вулиці, вдома, в дитячому саду. Для цього:

  1. У 2-3 роки ми даємо дитині спеціальні мовні завдання:

прості (наприклад: повторити за вами правильно окремий звук, або слово), і більш складні (наприклад: ви можете попросити дитину: «Підійди до бабусі і скажи їй: Бабуся, дай мені, будь ласка, мою шапочку»).

За допомогою спеціальних мовних завдань, спонукаємо дитину задавати питання: «Де?», «Який?», «Куди?» Наприклад: «Запитай у тата, куди він поклав нову книгу?», «Запитай у Максима, де у нього лежить м’ячик?».

Відповідаючи на питання «Де сидить?», «Де лежить?», дитина вчиться використовувати в своїй мові прийменники.

  1. У 4-6 років під час бесіди з дитиною вводимо не лише назви предметів, а й назви їх деталей і частин. Наприклад: дорослий говорить: «Ось автомобіль, а що у нього є?». Дитина відповідає: «Руль, сидіння, дверцята, колеса, мотор …». Дорослий: «А що є у дерева?». Дитина: «Корінь, стовбур, гілки».

Коли розглядаєте предмет, задавайте дитині найрізноманітніші питання: «Якої він величини?», «Якого кольору?», «З чого зроблений?», «Для чого потрібен?», Просто запитайте: «Який він?». Так ви спонукаєте дитину називати найрізноманітніші ознаки предметів, допомагаєте розвитку у нього зв’язного мовлення.

Можна задавати питання, що допомагають засвоїти дитині властивості предметів: «Що буває білим? Пухнастим? Холодним? Твердим? Гладким? Круглим?».

Навчитися переказувати малятам добре допомагає так званий переказ з продовженням: дорослий починає фразу: «Жили-були дід …», а дитина закінчує: «Та баба», дорослий: «І була у них …», дитина: «Курочка Ряба». Потім можна перейти до переказу за допомогою питань: «Кого зустрів Колобок?» – «Зайчика». – «Яку пісеньку Колобок йому заспівав?» тощо.

Спілкування малюка з дорослим значно впливає на його мовний розвиток. Пропонуючи дитині захоплюючі спільні заняття, ми таким чином допомагаємо їй засвоїти мовні навички.

“Мова як показник успішності дитини”

На запитання: “Чому людині потрібно вміти розмовляти?” – діти 5-6 років зазвичай відповідають: “Щоб на запитання відповісти”, “Щоб одне одного розуміти”, “Щоб робити зауваження і говорити секрети”, “Щоб пояснювати, як робити всі речі”.

Мовлення – це один з видів комунікативної діяльності людини, використовується для вираження своїх думок, емоцій, для спілкування з іншими людьми. Завдяки мовленню індивідуальна свідомість людини збагачується досвідом інших людей. Причому збагачується значно більше ніж можна досягти завдяки спостереженню та психічним процесам пізнання, таким як сприймання, уява, пам’ять, мислення.

Становлення мовлення дитини – цікавий, складний процес, який не розвивається сам по собі, а потребує активної участі дорослих, інших дітей і протікає у кожної дитини індивідуально.

Спілкуючись з оточуючими її людьми, дитина вчиться розмовляти, наслідуючи їх, намагається порозумітися, зробити своє мовлення зрозумілим для співрозмовника.

Під час спілкування з дорослими, діти чекають  відповідей на свої питання, маючи невеликий словниковий запас, потребують підтримки з боку батьків у вираженні своїх думок. Також, розмовляючи з дитиною, ми надаємо їй відчуття впевненості та довіри. Підтримуючи її в процесі спілкування відкриваємо простір для того, щоб малюк вчився висловлювати свої думки, ідеї, відчуття. Ми, дорослі, розуміємо: у сучасному світі успішними є ті люди, які успішно спілкуються з іншими, які вміють повідомляти про свої потреби і розуміти потреби, пояснення, вимоги інших.

Уміння розмовляти, слухати, зауважувати позитивно впливає на розвиток самоповаги дитини.

Пропонуємо вам, за допомогою стверджень проаналізувати розвиток мовлення вашої дитини:

– говорить виразно, ясно, чітко вимовляє всі звуки,

– з готовністю відгукується на прохання розповісти про що-небудь,

– намагається повторювати за батьками, вихователями нові слова,

– прагне використовувати в мові як можна більше відомих слів,

– вміє розповідати історії, в тому числі із свого досвіду, робить це послідовно,

-вміє складати казки,

-демонструє інтерес до читання.

Якщо половина стверджень не відповідає мовленнєвим навичкам вашої дитини, намагайтеся більше розмовляти з нею. В присутності дитини говоріть завжди правильно, красиво, виразно. Спонукайте розповідати, переказувати вірші, казки, історії. Як що дитина вже вміє читати – просить її голосно читати вам.

Як розповісти дитині про її важке захворювання

Часто дитячі хвороби минають протягом двох-трьох тижнів і потребують мінімального медичного втручання. Однак є і такі хвороби, про які часто табуюють у соціумі, – рак, гепатит С, ВІЛ, діабет, аміотрофічний склероз тощо. Вони викликають страх, непорозуміння, відчуження. а хвора дитина залишається дитиною, і пояснити їй причину особливого ставлення до неї буває нелегко.

Звістка про тяжке захворювання дитини – сильний удар по всій родині. Найчастіше першим на думку батькам спадає запитання: «Чому це трапилося саме з нами?». Потім з’являються роздуми про причини захворювання, заглиблення у почуття провини за можливо допущені раніше помилки, іноді – самозвинувачення у гріхах. У такій розгубленості, пригніченості та тривозі багато батьків забувають про те, що дитині, яка захворіла, також потрібне пояснення, що з нею відбувається, яке їй потрібне лікування та скільки часу це може зайняти.

Оскільки діти не мають практичного досвіду подолання кризових, стресових ситуацій, наслідки таких переживань можуть бути набагато серйознішими, ніж у батьків при їхньому стані пригніченості. Тому дуже важливо, аби дитина вчасно змогла дізнатися про те, що відбувається, зрозумілою їй мовою та на зрозумілому рівні.

Для дитини дуже важливо обговорити цю тему у родинному колі, отримати підтримку та відчути піклування і любов.

На що орієнтуватися під час розмови?

Дитина потребує розуміння того, що відбувається. Для серйозної розмови необхідні терпіння та витримка. Намагайтеся не давати багато інформації одразу. Орієнтуйтеся на сприймання та розуміння дитиною сказаного, на її запитання (якщо такі трапляються), а не на власну завчасно продуману промову. Іноді дитина відмовляється від розмови про захворювання, ніби абстрагуючись, відсторонюючись від нього. Таким чином вона хоче позбавитися від самого захворювання. Це нормальна реакція дитячої психіки.

Орієнтація на вік дитини

Орієнтуйтеся на вік дитини. До двох років діти практичного не мають уявлення про хвороби як такі.

У віці від двох до семи років дитина вже має деякий досвід, зокрема соціальний. Вона може сприймати та розуміти більшу кількість інформації. Діти схильні пов’язувати події між собою. Вона може подумати, що захворювання викликане через її якусь провину у минулому. Ви повинні пояснити: її провини у тому, що вона захворіла, нема і всі медичні процедури проводяться для поліпшення самопочуття.

Для опису хвороби використовуйте метафори та порівняння, зрозумілі та знайомі дитині.

Завжди будьте чесними з дитиною, розповідаючи про майбутні процедури, не обіцяйте, що «це зовсім не боляче», якщо ця обіцянка не відповідає дійсності.

Джерело: журнал “Медична сестра дошкільного закладу”, №9/2012.