Математика як елемент економічного виховання

Ми живемо в такий час, коли з’явилося багато нового, незнайомого, особливо для дітей. Дорослі часто використовують економічні поняття в повсякденному житті. Діти також не залишаються осторонь. Під час ігор з однолітками, під час спілкування вони використовують економічні поняття, часом не замислюючись над їх значенням, який зміст вони несуть.

Одним із головних завдань економічного виховання є розкриття змісту економічних понять, категорій, законів. І саме математичні знання в даному аспекті можна роздивлятися як основу розвитку у старших дошкільників елементарних економічних уявлень.

Для цього можна використовувати методи проблемного навчання:

  • Питання, що розвивають логічне мислення;
  • Моделювання проблемних ситуацій;
  • Експериментування;
  • Пошуково-дослідницька діяльність.

Ви можете вигадувати і задавати своїй дитині питання на економічну тематику, які розвивають логічне мислення:

1.Коли більш вигідно купувати шубу: взимку, чи влітку? Чому?

2.Хлопчик Михайло вирішив відвідати свою хвору бабусю і купити їй бананів. В магазині вони коштували 3 гривні, а на базарі – 2 гривні. Де Михайло купить банани? Чому?

3.Якщо ціни на молоко стали вищими, що станеться з цінами на продукти з молока?

4.Коли яблука та груші будуть дешевшими: влітку чи взимку? Чому?

5.На що витрата грошей буде більшою: на покупку машини чи білета на потяг?

А також ви можете ознайомлювати дітей із задачами, що розкриють перед ними основні економічні поняття в доступній формі. Наприклад:

1.В своєму саду Оля вирощує багато смачних і корисних продуктів. З яблуні вона збирає наливні яблучка, в городі спіють морква та полуниці. Влітку вона продає яблука по 2 гривні, а взимку – по 5 гривень. Чому ціна яблук змінюється? (Відповідь: тому що взимку яблука не ростуть і це рідкісний продукт – дефіцит. На прикладі даної задачі пояснюється економічне поняття «дефіцит»).

2.Пішла дівчинка на ринок, не з гаманцем, а з баночкою меду. Побачила вона на прилавку смачні груші. «Яка смакота! Ой, а гаманець я забула. Як же мені купити товар?». Як пояснити дівчинці, що таке «бартер?».

Таким чином, використовуючи в повсякденному житті завдання з математики на економічну тематику, ми допомагаємо дітям розвивати мислення, уяву, світогляд, формуємо елементарні економічні знання, діти набувають навички розумного ведення домашнього господарства, економії коштів, бережливого та поважливого ставлення до оточуючих людей та їх праці, що допоможе дитині зрости людиною відповідальною.

Економічна освіта дошкільників

З дошкільного віку дитина стає мимовільним учасником економічного життя дорослих, опиняється у вирії різноманітної економічної інформації. Однак малюкові складно самому розібратися в явищах, що його оточують, зокрема в тих, які відображають сутність економічних відносин.

Поняття «економіка» і «дитина» лише на перший погляд здаються занадто далекими одне від одного. Якщо ж сприймати економіку як сферу «розумного» домашнього господарства, мистецтво його ведення, можна в доступній формі донести дітям елементарні базові знання з цієї галузі, роз’яснити зміст економічних взаємозв’язків.

На прикладі родинної економіки можна ознайомити вихованців практично з усіма економічними категоріями: товар, продукт, послуга, доходи, витрати ті їх складові, гроші, банки, інфляція, податки, ціни тощо. До того ж, можна показати роль дитини в економічних процесах сім’ї.

При цьому край важливо, щоб дошкільник усвідомив себе не лише членом сім’ї, а й членом суспільства, громадянином своєї держави, щоб він зрозумів залежність між економічною поведінкою ті її результатами.

Головне, щоб робота з економічного виховання проводилася не фрагментарно, а системно й передбачала поступовий перехід від найпростіших до найбільш складних понять.

Завдання економічного виховання дошкільників:

1.Внести дитину у світ елементарних уявлень про економічні процеси та об’єкти через ознайомлення: із сімейною економікою; з продуктами праці та їх виробниками; зі світом речей, людей, природи, що оточує малюка.

2.Дати уявлення: про різні потреби людини; про обмеженість можливостей та задоволення потреб; про ресурси: як і для чого вони використовуються, які ресурси потрібні людині; про виробників та продукт праці; про те, як продукт праці перетворюється на товар; про обмін товарами та послугами, про гроші та їх значення; про те, що зарплата – це плата за якість та кількість праці, а пенсія – плата за колишню працю; про те, що витрати сім’ї не повинні бути марними, і дитина, якщо буде ощадливою, зможе зменшити їх.

3.Допомогти дитині усвідомити власну значущість для сім’ї й суспільства, відчути відповідальність за свої вчинки, які можуть позитивно або негативно вплинути на економічне становище сім’ї та її самої.

4.Формувати економічні знання системно, базуючись на предметно-чуттєвому досвіді та пов’язуючи їх з уже сформованими уявленнями.

5.Вчити дітей розв’язувати проблемні економічні ситуації, використовуючи доступні засоби, обґрунтовуючи свої рішення.

6.Виховувати інтерес до економічних знань безпосередньо через усі види дитячої діяльності.