“Роль прикладу дорослих у формуванні соціальної впевненості дитини”

Психологічний порадник

У житті кожної людини сім’я займає особливе місце. У родині, регулюються відносини дитини до навколишнього світу, в сім’ї малюк отримує перший досвід моральних норм поведінки.

Якщо батьки виховують дитину тільки добротою, постійно виконуючи всі її вимоги, запити, капризи, тоді в родині виросте безвідповідальна, безвольна дитина, вона буде проявляти неповагу до інших людей і само закохуватися.

Якщо батьки виховують дитину тільки строгістю, постійно вимагають  від неї щось виконувати, контролюють кожен її крок, при тому проявляють незадоволеність і підозрілість, в такій сім’ї виросте дитина, рисами якої  будуть лицемірство, підозрілість, грубість, агресивність, не дисциплінованість.

Якщо в сім’ї панує довіра, доброзичливість, щира турбота, дбайливе ставлення один до одного, взаємодопомога, то в такій атмосфері у дитини розвивається здатність до позитивної  взаємодії з навколишнім світом. Малюк  засвоює особливості спілкування в природних для себе умовах. І навіть якщо дитина виявляється в конфліктній ситуації, то їй легше впоратися з нею, тому що  малюк  налаштований конструктивно.

Таким чином, приклад батьків є тим провідним інструментом, який формує у дитини  соціально – значущі цінності і установки, сприяє її позитивної соціалізації.

Виховуючи своїм прикладом, батьки повинні  пам’ятати:

– Коли дитина, оточена очікуванням – вона вчиться бути терплячою.

– Коли дитина, оточена чесністю – вчиться бути справедливою.

– Коли дитина, оточена схваленням – вчиться поважати себе.

– Коли дитина, оточена свободою вибору – вчиться бути відповідальною за свої рішення.

– Коли дитина, оточена безпекою – вчиться довірі.

І така особистість є впевненою, гармонійною, цілісною, самодостатньою, щасливою, постійно прагнучою до самовдосконалення.