Дитячий туризм разом з батьками

Найбільш універсальним видом активного відпочинку для всіх членів сім’ї є туризм. Туризм є надійним засобом зміцнення здоров’я і відновлення сил, витрачених за тиждень. Сімейні туристичні походи надають ні з чим не зрівняний оздоровчий ефект, отриманий в результаті комплексного впливу на організм природних факторів: сонця, повітря, води і різноманітної рухової діяльності. Крім того, спільні походи сприяють зміцненню сім’ї, формують у дітей найважливіші моральні якості, розвивають допитливість, долучають до дивовижного світу природи, виховуючи до неї дбайливе ставлення.

Залежно від способу пересування туристичні походи з дітьми-дошкільнятами можуть бути пішими, лижними, велосипедними, водними (на човнах, байдарках, плотах, катамаранах) і комбінованими (автомобільно-пішохідними). Для одноденної туристичної прогулянки не потрібно великого переліку спеціального інвентарю. Вага всієї поклажі повинна становити не більше 300-400 г (змінні шорти, панама, м’яка іграшка тощо). Для старшого дошкільника і молодшого школяра краще придбати хороший рюкзак. Вага рюкзака з вмістом для дитини 5-6 років повинна становити 1-1,5 кг, 7-8 років – до 2-3 кг. Працездатність і здоров’я туриста залежать також від правильного укладання рюкзака. Треба укласти речі, щоб, з одного боку, було легко в будь-який момент знайти потрібну річ, з іншого – щоб ніякі тверді предмети не впиралися в спину дитини.

Для організації відпочинку батьків і дітей під час коротких і тривалих привалів необхідно передбачити індивідуальні килимки. Найбільш поширеним видом туристичних килимків є пінополіуретановий.

Наступним етапом у підготовці до походу є підбір взуття та одягу для дитини і дорослих членів сім’ї. Основний принцип, якого необхідно дотримуватися в цьому питанні, – одяг має бути не по сезону, а по погоді.

Найбільш складним для багатьох сімей є питання визначення фізичного навантаження для дітей під час руху по маршруту. Відповідь не може бути однозначною, оскільки це залежить від віку дітей, їхнього стану здоров’я, рівня фізичної підготовленості, індивідуальних можливостей, складнощів ландшафту і багатьох інших факторів. Однак існують певні нормативи, зорієнтовані на фізично нормально розвинену дитину. Так, вважається, що загальна протяжність маршруту для дітей 3-4 років може становити від 3-4 до 5-6 км, для дітей 5-6 років – 10 км. Знаючи свою дитину, батьки легко визначають відповідність характеру фізичного навантаження його можливостям. Зазвичай першими ознаками втоми є питання типу «Коли ми прийдемо?», «Довго ще йти?», капризи дітей. При цьому немає необхідності відразу припиняти рух, треба просто переключити увагу дитини на інші об’єкти, пограти в словесні ігри, загадати загадки тощо. Дуже важливо продумати організацію вільного часу на привалі. Досвід численних туристських сімей підтверджує, що похід надовго залишається в пам’яті дорослих і дітей, якщо він перетворюється на веселе спільне свято, повне жартівливих ігор і забав.

Зміст діяльності дітей і дорослих на привалі має бути узгоджений з можливостями дитини, щоб не викликати у неї фізичної і психічної перевтоми. Тому рекомендується слідувати звичному режиму дня. Денний сон, організований в наметі або під тентом, допоможе зберегти сили дитини, забезпечить відпочинок, такий необхідний для дітей.

DSC05434