22 березня — свято Сорок святих. Вважають, що з цього дня має розпочатися справжня весна, і птахи почнуть масово прилітати з вирію. А щоб весна була дружньою, родючою, багатою на пташиний спів, матері за народною традицією випікали з тіста «жайворонків» чи «голубів» і давали дітям, щоб вони ходили вулицями і закликали птахів із вирію. Ось і ми не відступаємо від цієї традиції і напекли «жайворонків».
Monthly Archives: Березень 2016
День Здоров’я
Вітаємо
ІНАУ визначила переможців VI Конкурсу на кращий веб-сайт навчального закладу
Інтернет Асоціація України за підтримки Міністерства освіти і науки України провела VI Конкурс на кращий веб-сайт закладу освіти.Організатори отримали понад 1800 заявок на участь у Конкурсі від освітніх закладів з усіх куточків України, 639 – у номінації «Веб-сайти міских шкіл», 616 – у номінації «Веб-сайти сільських шкіл», 177 – у номінації «Веб-сайти дошкільних навчальних закладів», 131 – у номінації «Веб-сайти позашкільних навчальних закладів» та 279 заявок від конкурсантів у номінації «Веб-сайти навчальних закладів професійно-технічної освіти». Також окремо були проведені вебометричні виміри відвідування конкурсних сайтів.
Переможці Конкурсу
Веб-сайти дошкільних навчальних закладів
1 місце – Дошкільний навчальний заклад №148 м. Миколаїв (http://katrusya.mk.ua/)
2 місце – Дошкільний навчальний заклад №9 (http://dnz-alenka.org.ua/)
3 місце – Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад № 207 (http://kdnz207.dnepredu.com)
1 місце за вебометричним рейтингом – Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 446 Харківської міської ради (http://dnz446.edu.kh.ua/)
Джерело:
ІНАУ визначила переможців VI Конкурсу на кращий веб-сайт навчального закладу
Сендплей у дошкільному закладі
Сендплей (гра з піском) — є унікальним способом спілкування із світом і самим собою; способом зняття внутрішнього напруження і відкриття нових шляхів розвитку.
Найсприятливіший для сендплею – дошкільний вік. Часто дошкільники не спроможні передати свої переживання через недостатній розвиток вербального апарату, бідність уявлень чи затримку розвитку. У таких випадках пропонована техніка виявляється вельми корисною. Маніпулювання з різноманітними предметами, піском, водою, конструктивними й пластичними матеріалами для них – найприродніша діяльність, що особливо важливо за наявності в дитини мовних порушень. Кожна обрана фігурка втілює якийсь образ, може взаємодіяти з іншими персонажами. Дитина сама придумує, про що вони розмовляють або що роблять, іноді вона може попросити логопеда приєднатися до гри і діяти від імені якогось персонажа. В усіх цих випадках малюк почувається господарем свого маленького світу, режисером дійства, що розігрується на пісочному полі.
Вплив сендплею на розвиток дошкільника
Сенсорний розвиток |
Формування мовного висловлювання, розвиток дрібної моторики рук |
Вплив ігор з піском на |
Розвиток психічних процесів |
Формування навичок моделювання, розвиток фантазії. |
Розвиток мовлення |
Розвиток творчих здібностей |
Розвиток мислення, уваги, пам’яті, уяви, логічного мислення |
Розвиток сприйняття: кольору, форми, величини. |
Пісочниця – це важливий елемент розвивального середовища, де дітям можна вільно творити, без боязні щось зіпсувати чи зламати. Перш, ніж малюки усвідомлять, що роблять, їхні руки самі починають просіювати пісок, будувати, малювати, а якщо під рукою є різноманітні невеличкі фігурки, іграшки, тоді розігруються цілі вистави – дитина повністю занурюється в гру, та на тривалий час її увага фіксується на процесі програвання власних переживань, завдяки чому у них формуються та закріплюються такі навички, як посидючість, уважність, зосередженість.
Головний принцип сендплея – створення вільного і захищеного простору, в якому дитина може виражати і досліджувати свій світ, перетворюючи свій досвід та свої, часто незрозумілі або тривожні, переживання.
Метод сендплей при зовнішній простоті має великі можливості. Якщо розглядати педагогічні й психологічні аспекти використання піску, то важко його переоцінити – це й неперевершене за своїми можливостями предметно-ігрове середовище, і чудовий сенсорний матеріал, і природний матеріал для образотворчої діяльності, експериментування, конструювання, творення, пізнання.
Саме тому слід приділити особливу увагу облаштуванню осередків для ігор з піском. Адже, звичайний пісок – це щось незвичайно чарівне й привабливе.
Для результативної роботи з дітьми пісочниця має бути відповідно обладнана. Для занять з підгрупою дітей використовується дерев’яний ящик розміром 90x70x10 см., для індивідуальних 70х50х08 м. Пісок у пісочниці можна розділити на дві частини: сухий та мокрий.
Пісок повинен бути жовтого чи світло-коричневого кольору, піщинки середнього розміру. Піском заповнюють 1/3ящика. Перед використанням пісок повинен бути просіяний, промитий, продезінфікований.
Для організації ігор з піском стане у нагоді набір іграшкового матеріалу (зберігається в пластикових контейнерах з отворами):
– лопатки, широкі пензлики, ситечка, воронки; формочки для піску та тіста;
– мініатюрні іграшки (висотою 5-10 см) із зображенням людей; різних тварин і рослин; іграшки з «кіндер-сюрпризів»;
– набір іграшкового посуду і іграшкові ліжечка;
– різноманітні будівлі;
– камінці, ракушки, гілочки, палички.
Для розвитку творчих здібностей старших дошкільників можна використовувати пісочницю з підсвічуванням, такий вид пісочниці використовується для малювання піском одного або декількох кольорів.
Крім звичайного піску можна використовувати кінетичний пісок промислового виробництва, або виготовити його самостійно, використовуючи 4 склянки просіяного піску, 2 склянки крохмалю, 1 склянку води. Такий пісок має еластичну фактуру, легко ліпиться, довго не висихає.
У пісочниці можна використовувати інші сипучі матеріали: сіль, манку.
Для розвитку творчості вищезазначені матеріали можна пофарбувати у різні кольори, висушити та дати дітям змогу створювати різнокольорові композиції.
Спостереження за грою дітей показало, що дії з піском можна умовно поділити на три етапи.
Етапи розвитку дій з піском
Етап | Дії, характерні етапу | Вік дитини |
І етап | Здійснення певних маніпуляцій з пісочною поверхнею (діти заповнюють піском формочки, малюють на піщаній поверхні, роблять відбитки, збирають пісок в купочки і створюють гірки)
|
2-3 роки |
ІІ етап | Проникнення в товщу піску, риття ямок і тунелів, ховання в пісок предметів з їх наступним шуканням
|
3-4 роки |
ІІІ етап | Організація сюжетів, створення композицій | 4-6 років |
Рухова активність дітей
Неможливо уявити здорову дитину малорухливою. Встановлено, що кожен руховий акт здійснюється в просторі і часі, і тому дитина, яка активно рухається, отримує можливість набути певну одиницю часу більшого об’єму інформації, що, як наслідок, сприяє прискореному формуванню її психіки. Фахівцями доведена також взаємозалежність рухової активності і розвитку мовлення. Рухова активність збільшує словниковий запас дитячого мовлення, сприяє більш осмисленому розумінню слів, формуванню понять, що покращує психічний розвиток дитини.
Таким чином, можна виділити наступні основні моменти у впливі рухової активності на організм людини. Це створення енергетичної основи для росту і розвитку та сприятлива стимулююча дія на формування психічних функцій. Такі положення в сукупності забезпечують і оздоровчий ефект фізичних вправ.
Фізичний розвиток дитини проявляється в таких основних властивостях, як сила, швидкість, спритність, гнучкість, витривалість. Кожна із цих властивостей сприяє і зміцненню здоров’я.
Суттєвий позитивний вплив на підвищення витривалості, наприклад, мають фізичні навантаження у вигляді повільного бігу та стрибків. Але чи доцільно рекомендувати біг малюкам дошкільного віку? Так. Нині доведена як доцільність, так і оздоровча ефективність використання спочатку елементів, а потім і повноцінних, але не дуже тривалих комплексів бігових навантажень у повільному темпі (швидкість до 7-8 км на годину).
Починати вправи можна вже на третьому році життя, чергуючи їх з ходьбою, стрибками, дихальною гімнастикою та підкиданням дрібних предметів. Дистанція перших пробіжок не повинна перевищувати 40-50 метрів. Звичайно, проводити такі заняття краще в ігровій формі. Важко переоцінити значення для здоров’я дітей таких ігор,як всім відомий «Квач», «Гілка», класики, «Мотузочка». Багато цікавих рухливих ігор проводяться з м’ячем, скакалкою та іншими предметами.
Якщо батьки зацікавлені у зміцненні здоров’я дитини, варто додатково вводити в режим дня біг. Коли це можна зробити? Насамперед після повернення з дитячого садка дитині обов’язково треба дати можливість побігати і пострибати. Непогано, якщо це буде проходити у формі веселої гри чи жартівливого змагання з мамою або татом. Циклічні вправи потрібно обов’язково включати в комплекс ранкової зарядки (з 5-го року життя малюка), яку краще проводити на свіжому повітрі знов – таки разом з батьками.
Позитивну оздоровчу дію мають і інші циклічні вправи, насамперед лижні прогулянки. У таких фізичних навантаженнях бере участь велика кількість м’язів.
Наступним видом корисних навантажень, що мають суттєву оздоровчу та загально розвивальну дію, є плавання. Цей вид спорту має ту перевагу, що ним можна займатися в будь – якому віці. Плавальні навантаження зміцнюють м’язи серця, покращують кровообіг; плавання також є ефективним засобом профілактики порушень постави і сутулості. Встановлено також, що плавання має позитивний вплив на процес росту дітей.
Ще один вид циклічних вправ, які мають засвоїти діти дошкільного віку, – це їзда на велосипеді. Малятам 3-4 років рекомендується пересуватися на трьохколісному велосипеді. Їзда на велосипеді приносить дітям неабияке задоволення, а також зміцнює м’язи кінцівок, розвиває фізичні якості – силу, спритність, витривалість. Діти – велосипедисти стають більш сміливими та наполегливими і отримують безліч позитивних емоцій завдяки своєму триколісному другу.
Отже, заняття спортом з дітьми можуть бути дуже різноманітними, головне – їх послідовність, систематичність та вірна організація. Який саме вид спортивного оздоровлення принесе більше користі вашому малюкові, – вирішувати вам, батьки. Але пам’ятайте, що умовою ефективності тих чи інших фізкультурних занять і вправ є стійке бажання дитини займатися ними та ваш особистий приклад і допомога в цьому.
Виховуємо здорову дитину
Сьогодні батьків за все цікавить питання, як саме зміцнити здоров’я дітей. Кажуть що людина – коваль свого щастя, а значить вона повинна бути і ковалем свого здоров’я. Тому в дитини з дня її народження потрібно формувати навички дбайливого ставлення до свого здоров’я.
Останнім часом спостерігається зниження числа абсолютно здорових дітей у 5 разів, це становить 10 відсотків здорових людей від загальної кількості. Більш ніж у 70 відсотків дітей є функціональні відхилення, у 50 відсотків є хронічні захворювання. Кожна третя дитина має зниження гостроти зору.
У зв’язку з цим останнім часом головним напрямком педагогічного процесу є оздоровлення дітей.
Здоров’я дитини, формування характеру, виховання в неї корисних навичок та вмінь – найважливіші завдання, які стоять перед педагогами .
Щоб ця робота мала успіх, батьки повинні стати не тільки спостерігачами , але й безпосередніми учасниками. Дошкільний заклад забезпечує кваліфіковану роботу по зміцненню і збереженню фізичного здоров’я дітей.
Основними напрямами фізкультурно – оздоровчої роботи, яка направлена на оздоровлення дітей, сприяє опірності організму вірусним інфекціям, запобігає виникненню гострих захворювань є:
- Організація рухової активності.
Перше місце в руховому режимі дітей належить фізкультурно – оздоровчим заняттям. До них відносяться загальновідомі форми рухової активності: ранкова гімнастика, рухливі ігри фізичні вправи під час прогулянок, фізкультхвилинки на заняттях із розумовим навантаженням і фізкультурні паузи між заняттями. Друге місце у руховому режимі дітей посідають навчальні заняття з фізичної культури як основна форма навчання рухових навичок і розвитку оптимальної рухової активності. Третє місце приділяється самостійній руховій активності що виникає з ініціативи дітей.
- Загартовування.
Загартовування водою:
– Умивання прохолодною водою обличчя, рук до ліктя.
– Обливання ніг.
Рекомендується взимку після денного сну, в теплі пори року – перед денним сном. Температура води від +20 до+18. При обливані водою контрастних температур початкова температура +36 кінцева + 25.Супутні заходи: поступування ногами, згинання і розгинання пальців.
– Вологе обтирання тіла рукавичкою або рушником.
– Для дітей від трьох років і більше проводиться щодня після ранкової гімнастики або денного сну .Тривалість – 1 хвилина . Температура води від + 34 до 23.Супутні заходи: різноманітні рухи руками, повороти, нахили тулуба – Обливання тіла. Бажано після ранкової гімнастики або денного сну. Тривалість 15-35 секунд. Температура + 35. Вдома гігієнічний душ (2 рази на тиждень по 1 хвилині для дітей від 4 до 7 років температура води взимку з +34 довести до +28.
Загартування повітрям:
– Провітрювання кімнат здійснюється через 1,5-2 години, холодної пори року впродовж 15-20 хвилин. Теплої пори року діти навчаються, граються при відчинених фрамугах, температура в приміщені +15 – +20.
Супутній провітрюванню захід: вологе прибирання помешкання .
– Прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально тричі на день. Супутні заходи: ігри, праця у природі, самостійна рухова діяльність, колективне виховання загально розвивальних вправ .
- Щоденне проведення точкового масажу.
- Проведення фітотерапії
Вітамінні процедури з використанням цілющих трав, оздоровлювальних напоїв чаїв із шипшини, м’яти горобини, фітотерапія під час денного сну.
- Правильний режим дня і раціональне харчування дитини.
- Виховання інтересу до активної рухової діяльності та формування потреби в систематичних занять фізкультурою.
Розвиваємо пізнавальний інтерес
В дошкільному віці, більш, ніж в будь-якому іншому, діти готові живо і жадібно вчитися.
Вчитися – це не обов’язково сидіти за партою, або відповідати біля дошки. Діти вчяться граючи. Гра – це не просто приємно проведений час, це природна потреба дитини, провідний вид діяльності в дошкільному віці.
Знаючи про це, чому б нам в «нудному» місці, коли ви, наприклад, з дитиною стоїте в черзі і вона вся скрутилася, не скористатися її бажанням грати і вчитися.
Пограйте з дитиною!
- Гра «Вгадай”
Гра розвиває у дитини увагу, спостережливість.
Хід: дорослий описує яку- небудь картинку (предмет), дитина повинна її знайти.
- Гра «Навпаки»
Гра розвиває мислення, кмітливість.
Хід: дорослий називає слово, дитина повинна швидко сказати слово, протилежне за змістом.
Наприклад: назад – … (вперед), повільно – …. (швидко), день – … (ніч), забувати – … (пригадувати) і т. д.
- Гра «Що спочатку, що потім»
Гра розвиває спостережливість, допомагає дитині розібратися в причинно – наслідкових відносинах.
Хід: дорослий говорить: «Спочатку прокидаємося…», дитина додає: «А потім умиваємося», дорослий каже: «Спочатку випав сніг…», дитина відповідає: «Потім катаємося на санчатах» тощо.
- Гра «Я поклав у мішок»
Гра розвиває пам’ять, увагу, вміння класифікувати предмети за певною ознакою .
Хід: дорослий починає гру словами: «Я поклав у мішок яблука», – дитина додає ще одне слово: «Я поклав у мішок яблука і ананаси», – дорослий продовжує :«Я поклав у мішок яблука, ананаси і апельсини» та ін.
Завдання можна конкретизувати, якщо запропонувати дитині складати предмети однієї групи (наприклад, це можуть бути шкільні приладдя, овочі тощо).
Для цієї гри неважливим є те, хто стане переможцем. Важливо, щоб у дитини процес гри викликав позитивні емоції.
Граючи разом з дітьми, ми прищеплюємо дитині інтерес до пізнання навколишнього світу, вчимо спостерігати, осмислювати побачене і почуте, узагальнювати, класифікувати. Все це сприяє підвищенню пізнавальної активності у дитини, підвищує її інтерес до пізнавальної діяльності.
Вплив батьківських установок на розвиток дитини
Коли Джоді Фостер отримала «Оскара» за кращу жіночу роль, вона подякувала свій матмі за те, що та завжди вселяла їй, «ніби всі мої каракулі – це чистий Пікассо, а боятися на світі нічого». Ці слова, які Джоді чула в ранньому дитинстві, надали їй впевненості в силах, яка потім втілилася в дві премії Академії кіномистецтва.
Слова мають потужний вплив: будь-яке слово або фраза, які звернені до малюка, несуть в собі приховане повідомлення про дитину і її відносини зі світом. Варто дитині освоїти це повідомлення, і воно перетворюється в «уявлення», яке впливає на майбутній життєвий досвід дошкільника. Навіть, якщо малюк не віддає собі звіту в цьому поданні, воно, тим не менш, впливає на всі сторони його життя, впливає на формування його внутрішнього образу «Я», на ставлення до самого себе.
Батьківські установки виникають повсякчас: одні випадкові, слабкі, інші принципові, постійні і сильні, формуються з раннього дитинства, і, чим раніше вони засвоєні малюком, тим сильніше їх дія.
Раз виникнувши, установка не зникає і в сприятливий для неї момент життя дитини впливає на її поведінку і почуття.
Як вселяти віру дитини в себе, зміцнювати її сили?
- Як можна частіше кажіть дитині, як сильно ви її любите.
- Хваліть малюка не тільки за успіхи, а й за спроби зробити щось, дайте йому зрозуміти, що він може робити помилки.
- Говорить на адресу дитини корисні, добрі слова:
«Ти дуже багато чого можеш»,
«Спасибі»,
«Я радію твоїм успіхам»,
«Завтра у тебе обов’язково вийде»,
«Щоб не сталося – твій дім – твоя фортеця».
Дитина в дошкільному віці дуже хоче бути хорошою, але не завжди знає: що таке добре, що таке погано.
Тактовно, непомітно направляйте дитину до гарних вчинків, схвалюйте і підтримуйте в неї будь-які прояви розумного, доброго, благородного.