Спілкування з природою викликає у дітей емоційний відгук, так як вона своєю яскравістю різноманіттям, динамічністю впливає на всі почуття дитини.
К. Д. Ушинський називав природу «великою вихователькою»: пробудити в дітях живе почуття природи – значить порушити одне з найбільш добродійних, які виховують душу впливів ».
Добре, коли дитина сама сприймає явища природи, а не знайомиться з результатами чиїх-то спостережень. Під час спостереження діти вчаться встановлювати зв’язки між живою і неживою природою, зв’язки живого організму із середовищем проживання, пристосованість до нього. Під час спостереження активізуються такі розумові операції, як аналіз, синтез, зіставлення.
Створіть домашню лабораторію.
Чарівна стеблина
Змішайте з водою сині чорнила, або харчовий барвник і вилийте в невелику ємність. Візьміть стеблину селери і опустіть її в банку. У міру того як вбирається вода, частини стеблини поступово фарбуються.
Розріжте її впоперек, щоб показати дитині, як це відбувається.
Спостерігаємо, як рухаються маленькі тварини.
Пересування різних живих істот зазвичай ми спостерігаємо зверху. А якщо помістити різних маленьких тварин на скло, щоб дитина змогла поспостерігати, як вони рухаються? Покладіть прозору поверхню на підпори так, щоб дитина могла спостерігати за подіями знизу.
В якості об’єкта для спостереження ви можете взяти: гусениць, жуків, равликів, земляних черв’яків, слимаків, стоніжок. Нехай дитина спробує узагальнити свої висновки про те, що вона спостерігає: хто як пересувається? Хто швидкий, а хто – повільний?
Спостерігаємо за роботою дощового черв’яка.
Запропонуйте дитині в скляну банку насипати на дно спочатку землю, потім шар піску, потім торфу, а зверху покладіть шар листя. Після чого помістіть дощового черв’яка на листя. Банку оберніть папером, щоб затемнити її.
Через декілька днів разом з малюком зніміть папір, і ви побачите, що шари ґрунту перемішалися. Обговоріть, чому це відбулося?
Таким чином, отримуючи емоційні враження про природу, дитина накопичує уявлення про різні форми життя, у неї формуються першооснови екологічної культури особистості, що допоможе малюкам надалі любити, цінувати і берегти навколишню природу все своє життя, передавати свої знання та вміння наступним поколінням.