Кожному медичному працівникові заповіддю є принцип «Не зашкодь!». Батьки ж у своїй безмежній турботі інколи не усвідомлюють тих проблем, з якими може стикнутися дитина, якщо надмірно та без участі лікаря її лікувати. Однією з поширених проблем домашнього самолікування є призначення дитині антибіотиків у разі звичайної застуди. Що саме слід знати про антибіотики?
Антибіотики виробляються мікроорганізмами, рослинами, тваринами у процесі метаболізму, а також синтетично. Вони вбивають мікроорганізми або порушують їх ріст і розмноження, цим нівелюючи поширення мікроорганізмів в організмі.
Антибіотики використовують при лікуванні бактеріальних інфекцій, зокрема внутрішньолікарняних, при лікуванні туберкульозу, онкологічних захворювань, хірургічних інфекцій, при трансплантаціях органів, виходжуванні новонароджених тощо.
Антибіотики мають виразну лікувальну дію та зазвичай при правильному застосуванні добре переносяться, однак є й винятки. Наведемо найпоширеніші помилки батьків, які призводять до погіршення стану здоров’я дитини через антибіотики:
- самостійне призначення антибіотиків дитині у разі, коли погіршення почуття дитини не пов’язане з мікробними штамами (без знання діагнозу або при вірусних захворюваннях, при поширених симптомах застуди);
- неправильний вибір антибіотиків;
- неправильне дозування антибіотиків;
- передчасне припинення приймання антибіотиків у разі появи перших ознак поліпшення стану дитини.
Самостійне призначення дитині антибіотиків без знання того, яким насправді є діагноз, — не надто розсудливий крок з боку батьків. Адже насправді антибіотик може бути безсилим проти багатьох хвороб, зокрема вірусного походження. Проте свою знищувальну дію він спрямує проти корисних мікроорганізмів людини, що може спричинити дисбіоз. І навіть у разі мікробного походження захворювання батьки можуть неправильно визначити, який саме потрібен антибіотик та як саме його слід приймати дитині.
Таке неправильне призначення антибіотика, відсутність або недотримання рекомендацій лікаря/інструкції щодо прийому препарату може призвести до появи стійкості до антибіотика, через що, коли він справді буде потрібен, він не буде ефективним. Крім того, передозування антибіотика може спричинити появу негативних побічних реакцій.
Через те, що віруси не є клітинними організмами, антибіотики проти них безсилі. Тому антибіотики неефективні при лікуванні вірусних захворювань — грипу, гепатитів А, В і С, вітряної віспи, герпесу, краснухи, кору тощо
Передчасне припинення прийому препарату може призвести до того, що штам мікроорганізмів не буде знищено остаточно. А це призведе до появи стійкості у цих мікроорганізмів до певного антибіотика.
Резистентні штами мікроорганізмів (стійкі до лікарського засобу) можуть передаватися від людини до людини, від тварини до тварини, а також вони потрапляють у навколишнє середовище. Отже, якщо зараження відбулося через мікроби, що мають резистентність до певних антибіотиків, у мікробів-збудників вона зберігатиметься.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! До резистентності мікробів до антибіотиків часто призводить нерегульоване застосування цих препаратів, зокрема з профілактичною метою.
За таких умов у мікроорганізмах з’являються нові механізми обміну речовин, змінюється структура клітинної стінки, рибосом, виробляються ферменти, що руйнують антибіотики, після чого ті швидко виводяться з клітини.