Міжнародний олімпійський день

23 червня в нашому дошкільному закладі відбулось спортивне свято, приурочене Міжнародному олімпійському дню.

Сонце світить всім тепленько,

Ми промінчики маленькі.

Любимо змагатись

В Спортивні ігри гратись!

DSC08248 DSC08258_ DSC08283_ DSC08316_ DSC08445_

Користь гімнастики для очей

Основна мета, яку переслідує гімнастика для очей для дітей дошкільного віку, – тренування м’язів органів зору. Саме від них залежить, наскільки добре буде бачити дитина надалі і чине буде у неї проблем з очами в школі. Спеціально розроблені комплекси вправ покликані: заспокоїти нервову систему дитини; допомогти мозку переробити інформацію, отриману через органи зору; полегшити очках навантаження, зняти втома, дати їм відпочити; уповільнити і навіть зовсім зупинити зменшення гостроти зору, або розвиток астигматизму.

Щоденні заняття, рекомендовані офтальмологами, принесуть помітну, відчутну користь дошкільнятам. Тим більше, якщо врахувати той факт, що зір формується аж до 12 років.

Кому показана така гімнастика?

Не потрібно думати, що якщо у вашого малюка немає жодних проблем із зором, то він знаходиться поза зоною ризику, а значить – і гімнастика йому ця не потрібна. Її призначають навіть для дітей 5-6 років, у яких немає ніяких скарг, тільки щоб підготувати оченята до школи, де навантаження на них збільшаться в кілька разів.

Найкраще показати дитину офтальмологу перед тим, як вибрати потрібний комплекс вправ для очей. Методик корекції та покращення дитячого зору багато, і тільки фахівець може порадити грамотний, правильний варіант. Якщо серйозних проблем поки немає, батьки і самостійно можуть позайматися з малюком найпростішими вправами.

Комплекс вправ

гимнастика

Дана гімнастика знімає напругу з очей і тренує очні м’язи. Її добре проводити як вранці, так і ввечері. Головне – щодня. Через місяць комплекс вправ можна поміняти на інший. Дуже важливо створити при цьому сприятливу, спокійну атмосферу і зацікавити дитину дійством.

  1. Прикріпіть до стелі до двох кутів кімнати великі, але різних розмірів кола, вирізані з картону. Вони можуть бути кольоровими. Дитина повинна спочатку подивитися уважно на ліве коло (секунд 10), потім сконцентрувати увагу на правому. При цьому не дозволяйте їй крутити головою. Він весь рух повинен робити тільки очима. Після 5 разів запропонуйте малюкові закрити очі секунд на 15 і знову повторіть вправу.
  2. Дана вправа покликана розслабити м’язи, які підтримують очне яблуко. Вона легка, але дуже ефективна. На 10 секунд потрібно сильно-сильно заплющити очі, а потім відкрити їх і розслабити. Повторити кілька разів.
  3. Запропонуйте дитині покласти підборіддя на руки, тим самим зафіксувавши голову в нерухомому стані, щоб вона не крутилася в різні боки. Потрібно підняти очі вгору, потім вниз. Так проробити 4 рази. Відпочити 10 секунд. Потім подивитися вліво, перевести оченята вправо – знову 4 рази і перерву.
  4. Для цієї вправи батькам потрібно буде підготуватися, так як знадобиться додатковий матеріал. Потрібен буде різьблений, барвистий малюнок: це може бути змійка, просто спіраль або кольорова шахівниця. Він кріпиться в центрі стелі. Дошкільнику пропонується оченятами «пройти шлях» від початку змійки (спіралі і т. д.) до кінця. Траєкторію шляху задають дорослі.
  5. У вікні на вулиці спочатку потрібно знайти найближчий предмет і сконцентрувати на ньому увагу. Потім відшукати найдальший – перевести зір на нього. Так робити по кілька разів.
  6. Існує дуже багато вправ для поліпшення зору у віршах. Дитині пропонується проробляти оченятами все, що описано у вірші. Зазвичай дітлахів це дуже веселить. Часто вони запам’ятовують ці віршики напам’ять, так що попутно у них ще й пам’ять тренується.

 

Перша домедична допомога при укусах тварин

Укуси можуть бути:

  •     Легкі (неглибокі укуси плеча, передпліччя, нижніх кінцівок або тулуба).
  •     Середньої тяжкості (поверхневі одиночні укуси, подряпини від зубів).
  •     Важкі (кожні укуси голови, обличчя, шиї, пальців рук: множинні або широкі укуси; кожні укуси, нанесені дикими м’ясоїдними тваринами).

Перша допомога:

  •     Добре промийте рану водою з милом.
  •     Притисніть рану на пару хвилин стерильною марлевою серветкою, щоб зупинити кровотечу.
  •     Після зупинки кровотечі обробіть краї рани настоянкою йоду і нанесіть мазь з антибіотиком (наприклад мупіроцин) або інших протимікробних засобом.
  •     Покладіть на рану стерильну марлеву пов’язку.
  •     Зверніться за медичною допомогою в травматологічний пункт в цей же день.

Якщо в останні 5 років Вам не робили щеплення від правця, обов’язково скажіть про це лікареві.

Обов’язково повторно зверніться до лікаря, якщо:

  •     відзначається біль, почервоніння і припухлість в області рани
  •     з’явилися виділення і неприємний запах з рани
  •     підвищилася температура тіла (вище 38,0 ° C)

ПОРЯДОК надання домедичної допомоги постраждалим при рані кінцівки, в тому числі ускладненій кровотечею

  1. Цей Порядок визначає механізм надання домедичної допомоги постраждалим при рані кінцівки, в тому числі ускладнені кровотечею, не медичними працівниками.
  2. У цьому Порядку термін «кровотеча» вживається у такому значенні – це витікання крові із кровоносних судин при порушенні їхньої цілісності.
  3. Ознаки артеріальної кровотечі: швидка та значна кровотеча (кров «б’є фонтаном», пульсує, яскраво-червоного кольору) призводить до значної крововтрати протягом короткого часу.
  4. Ознаки венозної кровотечі з рани: кров безперервно витікає з рани, темно-червоного кольору; залежно від діаметру пошкодженої вени кровотеча може бути від незначної до інтенсивної.
  5. Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим при рані кінцівки, в тому числі ускладненій кровотечею, не медичними працівниками:

1) переконатися у відсутності небезпеки;

2) провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості, дихання;

3) викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;

4) якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації;

5) якщо у постраждалого наявна рана без кровотечі:

а) одягнути рукавички;

б) надати кінцівці підвищеного положення;

в) накласти на рану чисту, стерильну серветку;

г) накласти на рану бинтову пов’язку;

ґ) при необхідності надати постраждалому протишокове положення;

д) вкрити постраждалого термопокривалом/покривалом;

е) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

  1. якщо у постраждалого наявна рана з ознаками артеріальної кровотечі:

а) одягнути рукавички;

б) накласти на рану чисту, стерильну серветку та здійснити тиск безпосередньо на рану;

в) надати кінцівці підвищеного положення;

г) якщо кровотеча не зупинена, накласти на рану пов’язку, що тисне, та при можливості одночасно здійснити притиснення артерії на відстані;

ґ) якщо кровотеча не зупинена, накласти джгут;

д) надати постраждалому протишокове положення;

е) вкрити постраждалого термопокривалом/покривалом;

є) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

  1. Якщо у постраждалого рана з ознаками венозної кровотечі:

а) одягнути рукавички;

б) накласти на рану чисту, стерильну серветку та здійснити тиск безпосередньо на рану;

в) надати кінцівці підвищеного положення;

г) якщо кровотеча не зупинена, накласти на рану пов’язку;

ґ) надати постраждалому протишокове положення;

д) вкрити постраждалого термопокривалом/покривалом;

е) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

  1. При погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Народні ігри для дошкільників

Народні ігри створені народом так само, як казки, приказки, загадки, вони передаються з покоління в покоління. В їх змісті відбито національну психологію кожного народу: «У всіх народів існує чималий запас ігор, котрі якоюсь мірою відбивають побут народу».

Класифікація народних ігор

Народні ігри можна класифікувати за такими групами:

– дидактичні,

– рухливі з обмеженим мовленнєвим текстом,

– рухливі хороводні ігри,

– ігри мовленнєвої спрямованості,

– обрядові та звичаєві ігри;

– ігри історичної спрямованості;

– ігри з відображенням трудових процесів та побуту народу.

Дидактичні ігри – це ігри розумової спрямованості, які потребують використання раніше набутих знань, кмітливості, активної мислительної діяльності. Народні дидактичні ігри вчать дитину ненав’язливо, легко, захоплюють змістом гак, що вона навіть не помічає того навчання. У скарбниці народної дидактики є дидактичні ігри для будь-якого віку. Наприклад, для найменших: «Кую-кую чобіток», «Гу-ту-ту, варю кашу круту», «Сорока – ворона»; для старших: «Чорне та біле», «Фарби», «Краска», «Дід Макар», «Фанти», «Бірка», «Кури» та ін.

Значну групу становлять народні рухливі ігри з обмеженим мовленнєвим текстом. У них текст подається як лічилка, примовка, перегукування. Це ігри «Панас», «їду, їду», «Звідки ти?», «Жмурки», «Горю-дуб», «Котилася бочка…», «На чім стоїш?», «Іваночку, покинь схованочку», «Зайчик і Бурчик», «Бочечка», «Квочка», «Ірву, ірву горішечки» та ін.

Рухливі хороводні ігри супроводжуються пісенним текстом. На першому плані — слова, рухи — нескладні (ходіння в колі), по закінченні слів, співу можливий біг. Серед таких ігор найвідоміші: «Огірочки», «Галя по садочку ходила», «Подоляночка», «Перепілочка», «Ой ягіл, ягілочка», «Іде, іде дід» та ін.

Обрядові та звичаєві ігри передають характерні події з життя українського народу: початок жнив, косовицю, великодні та купальські ігри, калиту, веснянки.

Ігри історичної та соціальної спрямованості відбивають характер тієї епохи, коли вони складались. У їх змісті трапляються архаїзми, як для нас, гравцями виступають «пан», «король», «цар», «царівна». Це ігри: «Король», «У короля», «Воротарчик», «Пускайте нас», «Нема пана дома», «У відьми», «Дзвін», «Прослужив я в пана рік», «Кружок» тощо.

Ігри побутової спрямованості відображають у своєму змісті буденне життя людей («Жили у бабусі…», «Ой сусіди, сусідоньки», «Здрастуй, сусіде», «Куй-куй, ковалі…», «Як було у баби…»). Чимало серед них ігор з сюжетами про сімейне життя: «Батько», «Батько й діти», «Горщечки», «Гладущики», «Сімейка» тощо.

Специфіка народних ігор

Народні ігри як фольклорний жанр мають специфічні особливості. Це ігри гуртові, вони об’єднують від 10-ти до 20-ти і більше дітей, їх структурна особливість дозволяє об’єднати всіх бажаючих грати.

Народні ігри можуть проводитись у будь-якій обстановці: у помешканні й на галявині, на подвір’ї і біля ставу, на луках і на річці

Народні ігри багатоваріантні. Одна й та сама гра у різних регіонах України має не однакові приспіви, повтори. Це легко простежити на таких іграх, як: «А ми просо сіяли», «Мак», «Калина».

Характерною особливістю народних ігор є навчальний зміст, який подається в ігровій формі.

Народні ігри образні, в кожній з них відбивається якась подія або випадок, близький за своїм змістом дитині. Не можна переоцінити значення народних ігор у розвитку мови дітей, у збагаченні їхнього словника образними словами.

Основні аспекти літнього оздоровлення

Літо – оптимальна пора, щоб розпочати рішучі дії задля зміцнення здоров’я дошкільників, сприятливий період для загартовування та всебічного розвитку дітей. В оздоровчий період не обійтися без зміцнення організму дітей за допомогою загартовування. Найдоступнішим у дитячому навчальному закладі є загартування сонцем, повітрям, водою, а щоб загартування було ефективним, одяг та взуття дитини повинно відповідати сезону, обов’язкова наявність панамок та косинок, щоб запобігти сонячних або теплових ударів. Але слід не забувати, що загартування потрібно застосовувати вміло і дозовано, не забуваючи про основні принципи:

– системність;

– послідовність;

– регулярність;

– індивідуальний підхід до кожної дитини.

Виховання життєвої компетентності дошкільника

Поняття життєва компетентність сьогодні стає дедалі розповсюдженим.

Компетентність є особистісною, складною характеристикою дитини, що засвідчує достатню її обізнаність, умілість, вправність у певному колі питань.

Що ж вважатиметься показниками життєвої компетентності?

  1. Оптимальна для віку модель провідної діяльності.
  2. Форми активності дитини у сферах життєдіяльності.
  3. Особливості розвитку базових якостей особистості.

Провідні види діяльності дитини-дошкільника: гра, спілкування, праця (предметно-практична) і навчання.

Основні форми активності за Базовою програмою:

  • фізичну (пов’язану зі станом здоров’я, руховою активністю, будовою тіла, зовнішністю, роботою організму, м’язовою та предметно-практичною активністю);
  • соціально-моральну (пов’язану з входженням дитини у соціум, з оволодінням соціально прийнятними і схвалюваними формами поведінки та діяльності, засвоєнням моральних норм);
  • емоційно-ціннісну (пов’язану із системою потреб та інтересів дитини, з її вмінням приймати рішення, самовизначатися, надавати перевагу комусь – чомусь, здійснювати самостійний вибір);
  • пізнавальну (пов’язану з відкриттям нового, раніше невідомого, з розв’язанням життєвих проблем, встановленням сутності явищ та причинно-наслідкових залежностей, з розширенням та поглибленням інформації);
  • мовленнєву (пов’язану з умінням встановлювати мовленнєву взаємодію, грамотно будувати й висловлювати свої думки, підтримувати діалог);
  • художню (пов’язану зі здатністю передавати свої життєві враження за допомогою різних образів засобами образотворчого, музичного, літературного, театрального мистецтва);
  • креативну (пов’язану з прагненням до творчої, створювальної діяльності, прояву фантазії, вигадки та уяви).

Базові якості особистості:

Самостійність, працелюбність, людяність, самолюбність, спостережливість, відповідальність, розсудливість, справедливість, самовладання, креативність.

Таким чином: життєво компетентною слід вважати дитину, яка домірна вимогам життя, адекватно поводиться в різноманітних життєвих ситуаціях, виступає активним суб’єктом життєдіяльності, проявляє своє Я у різних сферах життя, володіє набором базових якостей, характеризується зрілими (віковими) формами основних видів діяльності. Вона знає, може, хоче і адекватно вчиняє.