ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ЗАЗДАЛЕГІДЬ ПРИГОТУВАТИСЯ ДО ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

(Рекомендації батькам по адаптації дитини до дитячого садка)

Процес переходу дитини з сім’ї в дитячий дошкільний заклад складний як для самого малюка, так і для батьків. Дитині належить пристосуватися до зовсім інших умов, ніж ті, до яких він звик у родині. А це зовсім не просто. Виникає необхідність подолання психологічних перешкод.

Як ми, батьки, можемо допомогти нашим дітям пристосуватися до нових умов:

  1. Позитивно налаштуватися на дитячий сад.

Якщо ви вірите, що дитячий сад – найкраще місце на землі для вашої дитини, так саме буде вважати і ваша дитина, нехай поки на рівні внутрішніх почуттів. Якщо ви так не вважаєте, займіться аутотренінгом – візьміть листочок і напишіть відповіді на питання «Навіщо мені потрібен дитячий сад?» Все позитивне, що ви знаєте з цього приводу (наприклад, «У моєї дитини розшириться коло спілкування, а це дуже корисно для її розвитку»).

  1. Частіше гуляйте з дитиною на дитячому майданчику, не поспішайте втручатися в будь-який конфлікт, дайте дитині можливість повчитися самій знайти вихід із ситуації, а собі – можливість пишатися за дитину: «Ось який молодець, так спритно забрав свою іграшку, значить, може постояти за своє майно!»
  2. Ходіть з дитиною в гості і запрошуйте гостей до себе, бажано з дітьми різного віку. Вчіть дитину спілкуватися, разом грати, давати грати свої іграшки, просити чужі і т. п. Показуйте, як це треба робити.
  3. Грайте з дитиною вдома в дитячий сад, починаючи від побутових процесів (годування, одягання, сон), до ігор та занять. Роль дитини може виконувати сама дитина або якась іграшка. «Ось як Саша акуратно їсть, як хлопці в дитячому садку», «Все діти спати лягли в свої ліжечка. Танечка теж спати ляже в своє ліжечко».
  4. Обов’язково дотримуйтеся графіка адаптації, тобто режиму коротко-тривалого перебування дитини в дитячому садку, починаючи з 2-х годин. Дайте дитині можливість поступово звикнути до нових умов, до нових людей, до нових правил, до відсутності мами.
  5. Щодня спілкуйтеся з вихователем, але не з метою випитати, хто штовхнув або хто відібрав іграшку у вашої дитини, а з метою з’ясувати, як вам скорегувати свої взаємини з малюком вдома, щоб він легше і швидше звикав до нових умов життя. Нехай вихователь стане вашим помічником у вихованні дитини.
  6. Підтримуйте дитину в період адаптації, менше звертайте уваги на його примхи, даруєте йому своє тепло і любов. Постарайтеся не міняти нічого в житті дитини в цей період (не відривайте дитину від соски, груди – це краще зробити заздалегідь; не треба їхати надовго в гості, не запрошуйте до себе незнайомих вашій дитині людей). Бережіть нервову систему дитини!

 

Терпіння вам і оптимізму!

Дитина йде в дитячий садок

  1. Проявляйте своє бажання і зацікавленість до вступу дитини в дитячий сад, переконуйте йому, що де дуже добре.
  2. Введіть режим дня дитячого садка в режим дня вдома.
  3. Особливо важко діти переносять розлуку з батьками, не залишайте дитину відразу на цілий день, спочатку нехай вона побуде в групі без вас 1-2 години, потім подовжуйте час розлуки, поступово доводячи її до цілого дня. Пам’ятайте, що на звикання до дитячого садка дитині потрібний певний час (від 2 до 5 тижнів). Розраховуйте свої сили, можливості і плани.

4. Прощаючись з дитиною, проявляйте послідовність і впевненість. Твердо скажіть малюкові, що ви залишаєте його тільки на кілька годин, що йому тут сподобається, що у нього є можливість подружитися з іншими дітьми, що Ви обов’язково прийдете за ним увечері.

  1. Не затягуйте розставання з дитиною, дратуючи малюка своєю присутністю. Якщо у Вас є хоч найменші внутрішні коливання – дитина їх одразу вловить і спробує скористатися цим, і тоді піти буде ще важче. У більшості випадків відчайдушний плач дитини – це реакція малюка на втрату влади над Вами.
  2. Для того, щоб дитині легше було попрощатися з Вами, створіть з нею свій ритуал прощання – це нескладна система прощальних знаків: повітряний поцілунок, помах ручкою, дотик.
  3. Стимулюйте спілкування дитини з однолітками. Дитина звикне тим швидше, чим більше відносин зможе побудувати з іншими дітьми і дорослими. Допоможіть дитині в цьому.
  4. Розкрийте малюкові «секрети» можливих навичок спілкування з іншими дітьми: навчіть малюка знайомитися, звертатися до них по імені, просити, а не віднімати іграшки, пропонувати свої іграшки, свої послуги дітям.
  5. Зустрітися самі з іншими батьками та їхніми дітьми. Запитуйте вдома дитину про Льоню, Сашу, Сергія, заохочуйте спілкування вашої дитини з дітьми. Чим краще будуть ваші стосунки з вихователями, з іншими батьками та їхніми дітьми, тим простіше буде звикнути вашій дитині.
  6. У присутності дитини уникайте критичних зауважень на адресу дитячого садка і його співробітників.

11. У період адаптації емоційно підгримуйте малюка Тепер ви проводите з ним менше часу, компенсуйте це якістю спілкування: частіше обіймайте дитину, весь час пояснюйте йому, що він для вас, як і колись, дорогий і любимий. Говоріть малюкові: «Я знаю, що ти сумуєш без мене, що тобі буває страшно. Коли щось нове, завжди спочатку страшно, а потім звикаєш і стає цікаво. Ти молодець, ти сміливий, я пишаюся тобою, у тебе все вийде!».

  1. На початку відвідування дитиною дитячого садка постарайтеся створити для неї спокійний, безконфліктний клімат у сім’ї. Не збільшуйте, а зменшуйте навантаження на нервову систему малюка.

Якщо вам потрібна допомога, психолог дитячого садка чекає вас на консультацію.