«Як допомогти дитині заздалегідь підготуватися до дошкільного закладу?»
Ви прийняли рішення ‑ дитина йде до дошкільного закладу, тому що саме тут малюк отримує всебічний розвиток на кожному етапі дошкільного дитинства, набуває гарних комунікативних навичок, швидше стає самостійним, активно розвивається як особистість.
Завчасна підготовка дитини до дошкільного закладу допоможе малюкові швидше прийняти і звикнути до його умов.
Що батьки можуть і повинні для цього зробити?
1. Якщо дитина досі не мала досвіду розставання з мамою, постарайтеся найближчим часом знайти можливість залишити малюка з дорослими, яких він знає і які до нього добре ставляться. Нехай дитина переконається в тому, що мама зникає не назовсім, через короткий час вона знову повертається до нього. Така практика дозволяє маляті зв’язати ваш відхід з обов’язковим поверненням. Це допоможе йому не боятися розставання з мамою.
2. Вивчіть режим дня дошкільного закладу і дотримуйтесь його вдома.
Особливо це стосується часу прийому їжі, денного сну. Діти дуже люблять жити за розкладом, навіть незначні коливання в режимних моментах можуть викликати у них протест, нерозуміння.
3. Стимулюйте спілкування дитини з дорослими і однолітками.
– Навчіть малюка звертатися до дорослого з зрозумілим проханням. Для цього частіше питайте, чого хоче дитина, якщо вона не може сказати про свої бажання словами, нехай покаже жестом.
– Під час спілкування з іншими дітьми, вчіть дитину ділитися іграшками, самій просити іграшку, вчіть приймати відмову, оскільки неможливість отримати бажане, може викликати у малюка обурення і сльози.
4. Заохочуйте у дитини прояви самостійності. Домовляйтеся з малюком: що він зробить сам, а що ви йому допоможете зробити. Особливо це стосується виконання особистої гігієни, прийому їжі, одягання.
Чим раніше дитина придбає навички самообслуговування, тим впевненіше вона буде себе почувати, коли поруч не виявиться мами і тата.
До того ж, період від 2 до 3 років є найбільш відповідним віком для придбання даних навичок, оскільки в цей час дитина як ніколи бажає все робити сама.
5. Проаналізуйте, що їсть ваша дитина вдома.Може статися так, що прийшовши в дошкільний заклад, малюк зустрінеться з тими стравами, які вдома мама не готувала. Нова, невідома їжа може викликати у дитини відмову від прийому їжі. Щоб такого не сталося, вивчіть меню дошкільного закладу, намагайтеся дані страви готувати у себе вдома. Разом з дитиною з’їжте приготоване, покажіть йому своє позитивне ставлення до даноїстрави. Так ви допоможете малюкові швидше прийняти той асортимент страв, який є в дошкільному закладі.
– Вдома намагайтеся, щоб дитина їла разом з вами за одним столом. Ваш особистий приклад допоможе малюкові навчитися акуратно поводитися за столом, в повному обсязі з’їдати запропоновані йому порції, здійснювати прийом їжі за конкретно відведений для цього час.
6. Під час адаптації велику роль відіграє емоційний настрій дитини, її бажання ходити в дитячий садок. Тому вже зараз розповідайте малюкові: що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб малюк ходив туди. Демонструйте дитині своє бажання і зацікавленість у цьому.
Проводячи з дитиною таку роботу, ви допоможете їй краще підготувати до тих змін у житті, які очікують її із вступом до дошкільного закладу.