У дошкільному навчальному закладі № 148 “Катруся”
відбулась святкова лінійка, присвячена Дню Конституції України.
Перший час, відвідуючи з дитиною дошкільний заклад, ви повинні бути готові до того, що розлучаючись з батьками, дитина може плакати, сильно переживати. І тут дуже важливо батькам грамотно підійти до цієї проблеми. Тому що саме від вашої поведінки залежить ставлення дитини до даної ситуації.
Що батькам бажано чинити в таких випадках?
1. Для дитини в цей момент дуже важлива ваша чітка внутрішня позиція. Малюк відчуває настрій батьків. Тому при розставанні з дитиною ви зберігайте спокій, розуміючи, що це тимчасове явище і тривати воно буде до тих пір, поки у дитини не сформується звичка розлучатися з вами. Зрозумійте, що дитина плаче не тому, що їй не подобається в дитячому садочку, а тому, що вона любить вас і не хоче розлучатися з вами.
Тому, чим більше дитина переживає, тим коротшиймає бути процес розставання батьків з дитиною: привели, виконали ритуал прощання (про що заздалегідь удома домовтеся з дитиною), віддали вихователю і одразу ж йдіть. Це дуже важливо, тому що, поки дитина буде бачити вас, вона всіляко демонструватиме своє небажання розлучатися з вами, як тільки ви підете – увага малюка перемикається на однолітків, на життя в групі, дитина заспокоюється і починає брати в цьому участь.
2. Якщо ввечері при зустрічі з дитиною ви побачили у малюка сльози – не переживайте. Цими сльозами він показує вам як любить вас, як сумував за вами. І тут повинна бути відповідна реакція і у батьків: обійміть дитину, посміхніться, спокійно скажіть: «Я теж сумувала за тобою, теж люблю тебе, і, як обіцяла, прийшла за тобою».
3. Увечері, щоразу повідомляйте дитині, що завтра вона піде в садок, побуде там трохи, і ви обов’язково за нею прийдете і заберете її додому. Щоб дитина краще зрозуміла коли ви за нею прийдете, перерахуйте режимні моменти, які очікують на неї в дитячому садку під час вашої відсутності.
4. Намагайтеся в цей період більше демонструвати свою любов до малюка: через погляд, усмішку, тактильний дотик: обійми, поцілунок; намагайтеся знайти час, щоб побути з дитиною наодинці. Більше кажіть їй слова любові, доброти, ніжності, при цьому додаючи займенник: «Мій»: «Мій добрий, мій добрий, мій чудовий». Даний займенник показує дитині, що яким би він не був, але для мами він завжди хороший і улюблений.
Це допоможе дитині зберегти внутрішній комфорт, емоційне благополуччя.
Грамотні, послідовні дії батьків допоможуть дитині швидко адаптуватися до умов дитячого садочка.
Ігри з піском (або сендплей), як засіб розвитку та самотерапії дитини відомий з давніх часів. Піддатливість піску пробуджує бажання творити з нього мініатюрну картину світу Людина виступає у пісочниці, як творець: один життєвий сюжет змінює другий. Гра з піском – це натуральний і посильний для кожної дитини вид діяльності.Відомий американський педагог С. Куломзіна зазначає, що пісочниця не тільки розвиває творчий потенціал дитини, активізує просторову уяву, образно-логічне мислення, тренує дрібну моторику руки, але ненав’язливо, поволі налаштовує дітей на осягнення моральних істин добра і зла, будує гармонійний образ світу.
Завдяки чарівним властивостям піску раптом оживають казки, дитина стає безпосереднім учасником і режисером власних творів, а потім бачить результат власної творчості. Пісочна анімація дозволяє перетворити гру дитини в захоплюючий процес, відкрити власні можливості. Гра з піском дарує дитині незабутні хвилини польоту фантазії та уяви, розкриває творчий потенціал дитини (схема 1).
Вплив сендплею на розвиток дошкільника
1. Сенсорний розвиток.
2. Розвиток мовлення.
3. Розвиток психічних процесі.
4. Розвиток творчих здібностей.
5. Розвиток сприйняття: кольору, форми, величини.
6. Формування мовного висловлювання, розвиток дрібної моторики рук.
7. Розвиток мислення, уваги, пам’яті, уяви, логічного мислення.
8. Формування навичок моделювання, розвиток фантазії.
Гра з піском є унікальним способом спілкування із світом і самим собою, який допомагає дитині знімати внутрішнє напруження, відкривати нові шляхи розвитку та надавати можливість бути самій собою.
Гострі кишкові інфекції спостерігались у людей з давніх часів. Щорічно в Україні реєструється біля 54000 діарейних захворювань, біля 30 смертей, більшість з яких етіологічно залишається не розшифрованими через труднощі з оснащенням лабораторій. Найчастішими збудниками гострих кишкових інфекцій у дітей є віруси.
Гострі кишкові інфекції – це група інфекційних захворювань, які характеризуються фекально-оральним шляхом передачі та переважним ураженням шлунково-кишкового тракту.
Пам’ятка для батьків
З метою попередження розповсюдження серед населення кишкових захворювань, виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендуємо:
Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття і приготування їжі використовувати воду питну бутильовану, або з централізованих джерел водопостачання.
Не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
Не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води.
При купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці та у встановлений термін. При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
При здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні).
При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми – обдати окропом.
Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом.
Обов’язково мити руки після відвідування туалетів. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи — батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.
У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу. При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.
Основним призначенням зернових культур у харчуванні дошкільників є забезпечення організму вуглеводами.
Цінним джерелом рослинних білків, крохмалю, майже всіх мінеральних речовин і вітамінів групи В є крупи, які виробляють із різних зернових культур.
Вміст основних поживних речовин (білків, жирів і вуглеводів) у крупах приблизно однаковий. Крупи містять 60-70% вуглеводів, 6-12% білку, 2% жиру. Утім, види крупи можуть істотно відрізнятися за рівнем вмісту вітамінів і мінеральних солей.
Найбільш поживною з круп є вівсяна. Вівсяна крупа містить відносно велику кількість рослинного білка — 10,8%, має найбільшу кількість рослинних жирів — 6%, вона багатша за інші крупи на вітаміни В1, В2, що необхідні для нормальної роботи нервової системи. Вівсяна крупа є чемпіоном за вмістом кальцію і фосфору, необхідних для формування кісткової тканини і зубів, також у ній багато магнію і заліза.
Гречана крупа за своєю поживністю наближена до вівсяної, оскільки вона є джерелом вітамінів групи В, магнію і заліза. Гречана крупа містить у 6-7 разів більше заліза ніж рисова чи манна. Крім того, вона багата на цинк і мідь.
Гречана крупа містить велику кількість рослинної клітковини, що необхідна для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту:
Манна крупа багата на білки та вуглеводи, проте бідна на жири й клейковину.
Однак нині рекомендують готувати страви з манної крупи дітям лише віком після року.
Пшоно. Поживна цінність цієї крупи дуже низька, хоча до складу пшона входить достатня кількість білків — 12%, жирів — 2,9% і клітковини — 0,7%, а також вітаміни групи В. Проте варто зазначити, що пшоняна крупа містить більше фосфору, калію, магнію, а особливо заліза — 2,7 мг у 100 г продукту, ніж манна та рисова крупи.
Пшоняна крупа важко перетравлюється та засвоюється, тому рекомендована для харчування дітей старшого дошкільного віку.
Перлова та ячна крупи. За вмістом корисних речовин ці крупи близькі до пшона, містять білок — 11%, доволі велику кількість солей кальцію та заліза.
Через високий вміст клейковини ці крупи важко перетравлюються дитячим організмом. Якщо ячну крупу рекомендують дітям раннього віку, то перлову кашу — лише дітям віком від трьох років.
Рис — це найпоширеніша в світі крупа, що посідає перше місце за вмістом вуглеводів, зокрема крохмалю, який отримують завдяки спеціальній обробці зерен рису. Однак вміст корисних харчових речовин у рисовій крупі нижчий ніж, наприклад, у гречаній, вівсяній або пшоняній. Рис містить небагато клейковини, тому дуже швидко перетравлюється та добре засвоюється організмом. Його часто використовують за різних захворювань шлунково-кишкового тракту.
Бобові мають входити до дитячого раціону як джерело додаткового білку, адже його вміст сягає 20%, що майже вдвічі більше ніж в крупах. До того ж бобові багаті на калій, особливо квасоля, а також фосфор, магній та залізо. Білки бобових за своєю харчовою цінністю близькі до тваринних білків.
Нормативно-правова база медичного обслуговування дітей в дошкільному закладі базується на наступних документах:
– Закон України “Про дошкільну освіту”;
– Наказ № 983 від 28.10.2008 “Інструкція по охороні життя та здоров’я дітей в дошкільних навчальних закладах”;
– Постанова Кабінету Міністрів України № 826 від 14.06.2002 “Порядок медичного обслуговування дітей в дошкільному закладі”.
Медична служба ДНЗ № 148 представлена двома старшими медичними сестрами, медичною сестрою, відповідальною за харчування, лікарем-педіатром.
ПОРЯДОК
медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі
7. Профілактичні щеплення дітей дошкільного навчального закладу здійснюються згідно з календарем щеплень у встановленому МОЗ порядку медичними працівниками дошкільного навчального закладу або відповідним лікувально-профілактичним закладом після огляду лікаря-педіатра.
8. Медичні працівники дошкільного навчального закладу надають невідкладну допомогу на догоспітальному етапі дітям, що перебувають у дошкільному навчальному закладі, та організовують (за наявності показань) їх госпіталізацію.
9. Дані про результати медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі фіксуються і зберігаються у порядку, встановленому МОЗ.
10. Інформація про результати обов’язкових медичних оглядів та проведені профілактичні щеплення дітей у дошкільному навчальному закладі передається керівництву лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання дитини. Відповідальність за організацію подання зазначеної інформації покладається на керівника дошкільного навчального закладу.
11. Інформація про передбачуване медичне обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі та його результати обов’язково доводиться у встановленому МОЗ порядку до педагогічного персоналу та батьків.
12. У дошкільному навчальному закладі застосовуються форми ведення медичної документації та звітності, встановлені МОЗ.
Медична документація, котра необхідна для оформлення дитини
до дошкільного закладу:
1. Про умови зарахування та перебування дітей в ДНЗ № 148.
Дошкільний навчальний заклад організовує свою роботу на підставі Законів «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Положення про дошкільний навчальний заклад», Статуту ДНЗ.
Відповідно до «Положення про дошкільний навчальний заклад» (від 12.03.2003, зміни – 2011 р.):
«Прийом дітей до дошкільного закладу здійснює керівник дошкільного закладу за наявністю:
– Заяви батьків, або осіб які їх замінюють;
– Медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати ДНЗ;
– Довідки про епідеміологічне оточення (будинок поза карантином);
– Свідоцтва про народження».
Батьки, або особи що їх замінюють укладають Договір з ДНЗ в особі завідувача ДНЗ.
Згідно статуту ДНЗ (зареєстр. Вик. миколаївської міської ради від 05.11.2012, затвердженим УО Миколаївської міської ради від 26.10.2012 № 662):
Режим роботи ДНЗ – 5 днів на тиждень;
Вихідний день – субота, неділя (святкові дні).
Дошкільний заклад починає свою роботу о 7.00, закінчує – о 19.00.
У разі потреби забезпечується робота чергової групи з 7.00-8.00 (вранці), з 17.30- 19.00 (ввечері).
2. Організація харчування: у дошкільному закладі встановлено триразове харчування. Організація харчування здійснюється відповідно Законів України «Про дитяче харчування», «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини», «Положення про дошкільний навчальний заклад», спільного наказу МОН молоді і спорту України № 242/329 від 01.06.2005 «Про затвердження порядку організації харчування дітей в навчальних та оздоровчих закладах». Харчування відбувається відповідно двотижневому меню на відповідний період року, яке затверджується державною епідеміологічною службою Миколаївської області.
3. Організація навчально-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі здійснюється відповідно до річного плану роботи за Програмою виховання та навчання дітей від 2 до 7 років «Дитина» (схвалена до використання від 05.07.2010 МОН молоді і спорту України). Програма передбачає педагогічну взаємодію з дітьми за різними розділами:
– розвиток мовленнєвої активності;
– розвиток сенсорних здібностей;
– зображувальна діяльність;
– розвиток музичних здібностей;
– ігрова діяльність;
– фізичне виховання;
– ознайомлення з природою;
– ознайомлення з навколишнім;
– ознайомлення з художньою літературою.
З дітьми працюють вихователі груп, помічник вихователя та спеціалісти: практичний психолог, музичний керівник, інструктор з фізичного виховання.
Кожна дитина забезпечується особистою шафою для одягу, ліжком, має відведене для рушника місце, місце за столом, стілець.
Режим роботи груп раннього віку:
8.00 – 8.30 – прийом дітей на свіжому повітрі (батьки заносять речі до роздягальні, дитина приймається і залишається з вихователем.
8.15 – 8.20 – ранкова гімнастика.
8.30 – 8.50 – підготовка до сніданку, сніданок (культурно-гігієнічні процедури)
9.00 – 9.10 – організовані форми роботи з дітьми.
9.10 – 9.25 – культурно-гігієнічні процедури.
9.25 – 9.50 – підготовка до прогулянки (дитина має знати свої речі, місце їх розташування, навички самостійного одягання в певній послідовності, вихователь та помічник вихователя одягають дітей).
9.50 – 11.10 – прогулянка.
11.10 – 11.40 – повернення з прогулянки, підготовка до обіду (роздягання у певній послідовності, розміщення речей у шафі, культурно-гігієнічні процедури, обід).
11.40 – 12.20 – прийом їжі (навички самостійного прийому їжі, допомога дорослих).
12.20 – 15.00 – підготовка до денного сну, сон.
15.05 – 15.20 – гімнастика пробудження, культурно-гігієнічні процедури.
15.50 – 16.20 – підготовка до вечері, вечеря.
16.20 – 16.45 – підготовка до прогулянки.
16.45 – 17.30 – прогулянка.
Рекомендації: приводити дитину не пізніше 8.30 ранку, не годувати дитину вранці перед відвідуванням дошкільного закладу, не відволікати увагу педагога від спілкування з дітьми, не порушувати режим роботи групи та ДНЗ, не забирати дитину із ДНЗ під час прийому їжі.
Ви прийняли рішення ‑ дитина йде до дошкільного закладу, тому що саме тут малюк отримує всебічний розвиток на кожному етапі дошкільного дитинства, набуває гарних комунікативних навичок, швидше стає самостійним, активно розвивається як особистість.
Завчасна підготовка дитини до дошкільного закладу допоможе малюкові швидше прийняти і звикнути до його умов.
1. Якщо дитина досі не мала досвіду розставання з мамою, постарайтеся найближчим часом знайти можливість залишити малюка з дорослими, яких він знає і які до нього добре ставляться. Нехай дитина переконається в тому, що мама зникає не назовсім, через короткий час вона знову повертається до нього. Така практика дозволяє маляті зв’язати ваш відхід з обов’язковим поверненням. Це допоможе йому не боятися розставання з мамою.
2. Вивчіть режим дня дошкільного закладу і дотримуйтесь його вдома.
Особливо це стосується часу прийому їжі, денного сну. Діти дуже люблять жити за розкладом, навіть незначні коливання в режимних моментах можуть викликати у них протест, нерозуміння.
3. Стимулюйте спілкування дитини з дорослими і однолітками.
– Навчіть малюка звертатися до дорослого з зрозумілим проханням. Для цього частіше питайте, чого хоче дитина, якщо вона не може сказати про свої бажання словами, нехай покаже жестом.
– Під час спілкування з іншими дітьми, вчіть дитину ділитися іграшками, самій просити іграшку, вчіть приймати відмову, оскільки неможливість отримати бажане, може викликати у малюка обурення і сльози.
4. Заохочуйте у дитини прояви самостійності. Домовляйтеся з малюком: що він зробить сам, а що ви йому допоможете зробити. Особливо це стосується виконання особистої гігієни, прийому їжі, одягання.
Чим раніше дитина придбає навички самообслуговування, тим впевненіше вона буде себе почувати, коли поруч не виявиться мами і тата.
До того ж, період від 2 до 3 років є найбільш відповідним віком для придбання даних навичок, оскільки в цей час дитина як ніколи бажає все робити сама.
5. Проаналізуйте, що їсть ваша дитина вдома.Може статися так, що прийшовши в дошкільний заклад, малюк зустрінеться з тими стравами, які вдома мама не готувала. Нова, невідома їжа може викликати у дитини відмову від прийому їжі. Щоб такого не сталося, вивчіть меню дошкільного закладу, намагайтеся дані страви готувати у себе вдома. Разом з дитиною з’їжте приготоване, покажіть йому своє позитивне ставлення до даноїстрави. Так ви допоможете малюкові швидше прийняти той асортимент страв, який є в дошкільному закладі.
– Вдома намагайтеся, щоб дитина їла разом з вами за одним столом. Ваш особистий приклад допоможе малюкові навчитися акуратно поводитися за столом, в повному обсязі з’їдати запропоновані йому порції, здійснювати прийом їжі за конкретно відведений для цього час.
6. Під час адаптації велику роль відіграє емоційний настрій дитини, її бажання ходити в дитячий садок. Тому вже зараз розповідайте малюкові: що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб малюк ходив туди. Демонструйте дитині своє бажання і зацікавленість у цьому.
Проводячи з дитиною таку роботу, ви допоможете їй краще підготувати до тих змін у житті, які очікують її із вступом до дошкільного закладу.
• Прийом дітей здійснюється з 7.00 до 8.30 щодня, крім вихідних і святкових днів. Своєчасний прихід в дитячий сад – необхідна умова правильної організації освітньо-виховного процесу.
• Всі діти повертаються з відпусток з довідкою про відсутність контактів з інфекційними хворими і про стан здоров’я з поліклініки, надаючи її медичній сестрі.
• Педагоги готові поспілкуватися з Вами вранці до 8.30 і ввечері після 17.00. В інший час педагог працює з групою дітей, і відволікати його не рекомендується.
• До педагогам групи, незалежно від їх віку, необхідно звертатися на Ви, по імені та по батькові. Конфліктні спірні ситуації необхідно вирішувати за відсутності дітей. Якщо ви не змогли вирішити якесь питання з педагогами групи, зверніться до методиста або завідуючого.
• У дитячому садку працює служба психологічної допомоги, куди ви зможете звернутися за консультацією чи інформацією, яка Вас цікавить.
• Просимо Вас не давати дитині з собою в дитячий сад жувальну гумку, цукерки, чіпси , сухарики.
• Не рекомендуємо одягати дитині золоті та срібні прикраси, давати з собою дорогі іграшки.
Вимоги до зовнішнього вигляду дітей
• Охайний вигляд, застебнутий на всі гудзики одяг та взуття;
• Чисті ніс, руки, підстрижені нігті;
• Підстрижене чи ретельно розчесане волосся;
• Чиста нижня білизна;
• Наявність достатньої кількості носових хусток.
Для створення комфортних умов перебування дитини в ДНЗ необхідно:
• Комплект змінної білизни
• Два пакети для зберігання чистої і використаної білизни.
• Влітку – обов’язковий головний убір.
• Білизна, одяг та інші речі повинні бути промарковані.
– Перед тим, як вести дитину в дошкільний, перевірте, чи відповідає її одяг порі року і температурі повітря.
– Прослідкуйте, щоб одяг не був занадто великим і не сковував рухів дитини.
– Зав’язки і застібки повинні бути розташовані так, щоб дитина могла самостійно себе обслужити.
– Взуття має бути легким, точно відповідати нозі дитини, легко зніматися і вдягатися.
– Небажане носіння комбінезонів.
– Носовичок необхідний дитині як у приміщенні, так і на прогулянці. Зробіть на одязі зручні кишені для його зберігання.
– Щоб уникнути випадків травматизму, батькам необхідно перевірити вміст кишень в одязі дитини на наявність небезпечних предметів.
– Категорично забороняється приносити в ДНЗ гострі, ріжучі скляні предмети (ножиці, ножі, шпильки, цвяхи, дріт, дзеркала, скляні флакони), а також дрібні предмети (намистинки, ґудзики тощо), таблетки.
Телефон медсестри: 46-24-21
Пільги на харчування
На підставі Наказу міністерства освіти і науки № 667 від 21.11.2002 р. пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:
Для оформлення пільги на харчування необхідно надати наступні документи:
Діти ЧАЄС (харчування безкоштовне):
Діти з малозабезпечених сімей (харчування безкоштовне):
Діти-сироти (опікуни) (харчування безкоштовне)
Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %)
Для одиноких матерів пільги Законом не передбачені.
Документи подаються при зарахуванні дитини в дитячий садок або на момент встановлення пільг.
Пунктом 2.10 Порядку № 667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.
Необхідні документи для вступу до ДНЗ
02.06.2015 року у дошкільному закладі “Катруся”
відбулося свято до Дня захисту дітейСьогодні день дитинства, гарне свято,
І мирне сонечко нам шле привіт
Пісень, і радості, і щастя так багато –
Цей гарний день святкує цілий світ.
Нехай живуть діти у мирі,
Хай здіймаються в вись журавлі,
І дитячі посмішки щирі