Причиною тяжкої діареї в дітей дошкільного віку, що призводять до зневоднення їхнього організму, може стати ротавірусна інфекція.
Запобігаємо ротавірусній інфекції в дошкільників
Ротавірусна інфекція – одна з найпоширеніших причин діарейних захворювань у дітей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ротавіруси спричиняють більше 125 млн. випадків гастроентериту на рік у дітей молодше п’яти років, серед яких зафіксовано 450 тис. летальних випадків. В Україні найчастіше ротавірусну інфекцію виявляють у 40% від загальної кількості гострих кишкових інфекцій в теплу пору і у 80% в холодну пору року.
Епідемія ротавірусної інфекції
Джерелом інфекції є хвора гастроентеритом людина або носій. Носіями ротавірусів переважно є дорослі, зокрема й персонал дитячих установ, закладів та організацій. Передача вірусу відбувається переважно фекально-оральним шляхом безпосередньо від людини або через заражені предмети. Збудник захворювання виділяється з випорожненнями хворого протягом трьох тижнів, найчастіше 7-8 днів від початку захворювання.
На ротавірусну інфекцію частіше хворіють у осінньо-зимовий період року. Збудники інфекції добре зберігаються за низьких температур, стійкі до дії хімічних і фізичних чинників.
Практично всі діти переносять ротавірусну інфекцію до п’ятирічного віку. Після перенесеного захворювання дитячий організм виробляє імунітет до ротавірусу того типу, на який перехворіла дитина. Утім можливе зараження ротавірусом іншого типу, тому можуть виникати повторні випадки інфікування.
Клінічні прояви за різних форм ротавірусної інфекції у дітей
Інкубаційний період захворювання триває від 15 год. до семи днів. найчастіше – 1-2 дні. Захворювання починається гостро, з підвищення температури тіла, блювання та проносу. У разі виникнення цих симптомів у дошкільника слід негайно звернутися до лікаря.
За легких форм хвороби температура тіла дитни підвищується в межах субфебрильних значень (+37,5…+38 градусів С) на 1-2 доби. Блювання з’вляється в перший день хвороби, повторюючись кілька разів протягом доби. За декілька годин, іноді й одночасно з блюванням, у дитини з’являються випорожнення з консистенцією як рідка кашка, що повторюються до 2-3 разів на добу. На 4-5-й день захворювання дитина одужує.
Рекомендації
Для батьків за появи у дитини захворювання, що супроводжується блюванням і водянистим проносом
- Негайно викликайте лікаря для якнайшвидшого огляду дитини. Після огляду дошкільника лікар прийме рішення про необхідність госпіталізації або про можливість лікування вдома.
- У разі лікування дитини в домашніх умовах чітко дотримуйтеся рекомендацій лікаря щодо обстеження лікування, догляду за нею.
- До приходу лікаря поїть дитину спеціальними сольовими розчинами для поновлення втрат води та електролітів, які можна придбати в аптеці у вигляді розчинних у воді порошків.
- Розчиніть порошок у кип’яченій воді у відповідно до інструкції із застосування.
- Сольовий розчин давайте дитині кожні 10-15 хв. по 10-15 мл, тобто 2-3 чайні ложки..
- До моменту доставки з аптеки сольового розчину поїть дитину теплою кип’яченою водою.
- Не давайте дитині антибіотики або інші хіміотерапевтичні препарати до приходу лікаря.
- Регулярно прибирайте приміщення, в якому перебуває дитина.
- Забруднені поверхні мийте водою з милом.