Незважаючи на те, що ця проблема відома з давніх пір і поширена повсюдно, лікарі до цих пір сперечаються про причини її появи та методи лікування. Навіть у питанні чіткого опису та класифікації існує маса умовностей. Наприклад, вік, з якого можна ставити такий діагноз або частота випадків. Але ряд фактів все ж можна навести: 1. 75 % страждають енурезом відзначають мимовільне сечовипускання під час нічного сну. У 25% зустрічається і денне.
10-15 % всіх дітей страждали енурезом в тій чи іншій формі. З віком частота різко зменшується, і серед дорослих лише менше 1 % мають подібні симптоми.
Хлопчики страждають енурезом частіше дівчаток приблизно в 2 рази.
Варто відзначити, що далеко не завжди нетримання сечі вважається енурезом. Такий діагноз можна ставити тільки після 4-5 років до цього нічні сечовипускання – варіація норми. Частота «мокрих ночей» повинна становити не менше 2-3 на місяць для дітей молодше 8-9 років. Старше 10 років – 1 епізод на місяць вже достатній привід для хвилювання.
Розрізняють дві форми:
- Первинна. Про неї говорять, якщо дитина так і не навчився відчувати і контролювати позиви до нічного сечовипускання.
- Вторинна. Якщо в певному віці встановився нормальний контроль сечовипускання, а після поновилися епізоди енурезу.
Варто відзначити, що на даний момент лікарі припускають масу чинників, які можуть стати причиною енурезу.
Незважаючи на тривале вивчення енурезу, лікарі поки не можуть з упевненістю назвати всі механізми, які призводять до його появи. Але зате це дозволяло виділити ряд найбільш ймовірних причин:
- Спадкова схильність. Помічено, що якщо у батьків був енурез, то для дитини ймовірність підвищена.
- Незрілість ЦНС. Часто енурез відзначають у дітей, які відстають від однолітків у фізичному та інтелектуальному розвитку.
- Гормональні порушення. Як і багато інших процесів, наповнення сечового міхура і сечовипускання, у тому числі і мимовільне, пов’язане з низкою гормонів.
- Відхилення у розвитку сечостатевої системи. Деякі вроджені патології можуть дати подібний ефект.
- Інфекційні захворювання сечостатевої системи. Приховані запальні процеси іноді призводять до слабкості сечового міхура.
- Стреси, неврози. Найбільш ймовірна і поширена причина енурезу – це психічні стани.
І останню причину називають однією з найбільш вірогідних. Психіка дитини вкрай чутлива і сприйнятлива, і безневинні для батьків фактори можуть стати для нього серйозним стресом. Поява молодшого дитини, переїзд, зміна школи або садочка, конфлікти в сім’ї – все це – поширені причини.
Ситуація ускладнюється тим, що сама дитина іноді вважає нічне сечовипускання чимось ганебним, недостойним, що тільки погіршує ситуацію. Без правильного ставлення батьків це може призвести до появи стійких фобій і неврозів, які навіть у дорослому віці будуть отруювати життя дитині. Тому важливо вчасно вжити адекватних заходів.
Як лікувати енурез у дітей?
Не зовсім вірно називати енурез самостійною хворобою. У деяких випадках він є симптомом інших розладів, іноді – певним етапом розвитку організму. Але якщо епізоди досить регулярні, то варто в першу чергу проконсультуватися з педіатром і пройти базове обстеження, в яке входять:
- Консультація з урологом, діагностика захворювань сечостатевого тракту.
- Консультація з дитячим психологом або невропатологом, яка допоможе виключити ймовірність прихованого стресу або неврозу.
Залежно від результатів цього обстеження лікар може призначити лікування або ж дати рекомендації щодо подальшого поведінки. Вони істотно залежать від віку, стану і характеру дитини, але деякі пункти зустрічаються в більшості випадків:
- Дитину ні в якому разі не можна лаяти і соромити за енурез. Він не може контролювати його, а стійке відчуття провини і неприйняття себе тільки посилить проблему і принесе ще більше неприємностей.
- Забезпечити дитині хороший спокійний сон, не будити його вночі. Це необхідно для нормального відпочинку іразвітія ЦНС.
- У кімнаті вночі повинен горіти нічник. Багато дітей не встають вночі в туалет просто тому, що бояться темряви.
- Поруч з ліжком повинен стояти нічний горщик, щоб дитині не довелося йти через всю квартиру в туалет. 5. Останній прийом їжі – не пізніше ніж за 2-3 години до сну. Він не повинен містити великої кількості рідини або фруктів.
- За півгодини- годину до сну дитина повинна сходити в туалет.
- Можливо носіння спеціального всмоктуючого білизни, яке в разі довільного сечовипускання дозволить зберегти ліжко сухий і не викликати зайвих переживань дитини.
- Для дітей від 7-8 років підходять методи аутотренінгу.
- Часто призначають настоянки валеріани, пустирника і інші заспокійливі препарати. Вони дозволять зняти стрес і внутрішньо напругу.
- У підлітків нічне нетримання може бути причиною прихованих страхів, комплексів та інших психологічних проблем. У цьому випадку може допомогти курс роботи з психоаналітиком.
Але не менш важливу роль відіграє ставлення батьків та самої дитини. Дуже важливо пояснити йому, що енурез – це не його вина і не якесь відхилення. Це поширене стан, який при правильному підході незабаром перестане приносити неприємності.