Співчувати – значить розуміти почуття і думки іншої людини, переживати те, що переживає вона. Здатність до співчуття є однією з властивостей людини як суспільної істоти. Це соціальне почуття обмежує егоїзм людей, дозволяє кожному поставити себе на місце іншої людини, побачити в ній собі подібну.
При вихованні у дитини гуманних почуттів необхідно, насамперед, розвивати здатність до співпереживання і до переживання взагалі. Йдеться про розвиток загальної емоційності дитини. Емоційна людина більш активно сприймає навколишнє, проявляє зацікавленість, у неї з’являється бажання піклуватися про інших, дбайливо ставитися до природи. Емоційна сприйнятливість багато в чому визначає вміння співчувати. Властива маленьким дітям бурхлива емоційна реакція на події довкола, а також потреба постійно контактувати з людьми повинні бути використані для виховання у них чуйності, уваги до однолітків, молодших дітей, дорослих.
В одних і тих же умовах діти поводяться по-різному: одні дбайливі, чуйні, готові негайно ж прийти на допомогу товаришеві, заспокоїти його, пожаліти, інші байдужі, егоїстичні, таких дітей, торкає тільки те, що стосується їх особисто, треті агресивні по відношенню до своїх товаришів, можуть вдарити, образити, відібрати іграшку.
На жаль, дорослі не завжди розуміють, що народження співчуття у маленьких дітей починається з малого, з простих на перший погляд питань дітей: «Тобі боляче?», «Чому ти сумний?», тощо.
Батьки повинні звернути особливу увагу саме на перші, часом непомітні спроби дитини проявити співчуття до оточуючих його людей, вони повинні підтримати його добрі наміри. У період дошкільного дитинства дитина переживає і співпереживає особливо щиро. Щирі та безпосередні його радість, сміх, сльози, здивування, співчуття, печаль. Тому важливо не упустити момент, не дати застигнути дитячій душі, що швидко розвивається.
Благородні, хоча й незначні, вчинки дітей необхідно оцінювати. Схвалення дорослих допомагає дитині переконатися в правильності своїх вчинків, викликає бажання повторювати їх, у малюка пробуджується прагнення бути хорошим, стати ще краще.