«Математика – це цікаво»

Часто чуєте, як дитина заявляє, що вміє рахувати до 10, до 20. Починаючи рахувати, він поспішає, пропускає числівники. Дорослі йому підказують, а дитина механічно повторює все сказане за ними. Постає питання: чи дійсно дитина вміє рахувати? Тут на обличчя механічне запам’ятовування числівників, за яким немає головного розуміння, тому навчати дошкільнят початкам математики, безумовно, необхідно. Пропонуємо деякі ігри з дітьми:

«Що буває по 2?»                            

Мета гри: вправляти дітей в рахунку до 2.

На стіл покладіть 15 – 20 паличок. Дорослий і дитина по черзі називають ті предмети, які завжди бувають тільки по 2 (черевики, панчохи). За кожну правильну відповідь гравець бере зі столу 2 палички.

Правила гри:

  1. Якщо відповідь неправильна – палички брати не можна.
  2. Виграні палички кожен гравець відраховує самостійно.
  3. Гра закінчується, коли на столі не залишиться паличок, тоді гравці порівнюють прийомом додавання палички і визначають переможця.

Гру можна спростити: називати предмети, яких може бути 2: огірки, олівці і т.д.

Ускладнити: називати те, чого не буває по 2: лапок у кішки, носів у людини, ніжок у табурета.

Коли дитина познайомиться з іншими числами, моно провести аналогічні ігри: «Що буває по 3, по 4».

«Доручення»

Мета гри: вправляти дітей в умінні відраховувати предмети по названому числу.

Дорослий називає знайоме дитині число, дитина приносить таку ж кількість іграшок. Потім число називає дитина, а доручення виконує дорослий. Правильність виконання завдання перевіряє той, хто його дав. За кожне правильно виконане доручення гравець отримує фішку. Після гри порівнюють кількість набраних фішок і визначають переможця.

Правила гри:

  1. Число називають тільки один раз.
  2. Той, хто неправильно виконав доручення, виконує його вдруге. Дорослому потрібно помилятися, але не більше, ніж на одиницю (принеси 5 предметів замість 4).

Продовжуйте вчити дітей розрізняти і словесно позначати величину предметів. Якщо дитина добре порівнює за величиною 2 предмета, тренуйте в порівнянні з величиною 3 предметів.

Головну увагу слід направляти на величину середнього предмета. Добре вам допоможе казка «Три ведмеді». Запитайте у дитини: Хто найбільший? Хто самий маленький? А яка за величиною Настася Петрівна? Запропонувати підібрати для них стільці, посуд. Покажіть дитині 3 кольорових олівців різної довжини. Запитайте про середній олівець. Який він по довжині? (Середній) Довгий, короткий, коротше, довше – знайомте з цими поняттями.

Порівняйте товщину книг в різних обкладинках. Дитині буде легше пояснити про яку книгу йдеться.

Вчіть дитину розташовувати предмети у порядку зменшення їх розміру: великий, менший, найменший, потім у порядку зростання. Для закріплення уявлень дітей про величину можна використовувати ліплення, малювання, аплікацію.

Зразкові завдання: зліпи три грибка різної величини, намалюй високе і низьке дерево, з кіл різного розміру наклей пірамідку і т. д.

«Магазин»

Мета гри: вправляти дітей в умінні розрізняти величину предметів, активно використовувати в мовленні слова: довгий – короткий, низький, широкий, вузький, великий – маленький.

Для гри підбираються іграшки і предмети різних розмірів, наприклад: велика і маленька ляльки, довга і коротка стрічки, широке і вузьке ліжечка, висока і низька каструльки. Дорослий – продавець, дитина – покупець. Щоб купити іграшку, дитина повинна назвати її величину: «Дайте, будь ласка, довгу лінійку», «Мені потрібна висока пірамідка» і т. д.

Основне правило гри: іграшка або річ видається покупцю тільки в тому випадку, якщо вказана її величина.

«Знайди трикутник»

Мета гри: вправляти дітей в умінні розрізняти трикутник серед інших геометричних фігур. У кожного гравця перед початком гри 15 – 20 різних геометричних фігур, серед яких 8 – 10 трикутників. За сигналом гравці вибирають трикутники і розкладають їх у ряд. Виграє той, хто першим вибрав всі трикутники. Гру можна змінити: вибирати квадрати, прямокутники, кола.

«Хто швидше?»

Мета гри: вправляти дітей у розрізненні знайомих геометричних фігур.

До початку гри у кожного граючого 10 – 20 штук різних геометричних фігур. Їх змішують і закривають аркушем паперу. По сигналу кожен гравець відкриває свої фігури і розкладає їх у ряд: ряд квадратів, ряд – кіл і т. д. Виграє той, хто швидше і без помилок викладе 4 ряди.

Правило гри: починати викладати фігури тільки після сигналу.

Продовжуйте практикувати дітей в умінні орієнтуватися в просторі. Найзручніше це робити в повсякденному житті, надавши вправі ігровий характер або форму доручення: «Підійди до серванта і принеси ту чашку, що стоїть праворуч», «що ти бачиш праворуч від себе?» і т. д.

Слід вчити дітей орієнтуватися в часі, розрізняти частини доби (ранок, день, вечір, ніч); користуватися словами: сьогодні, вчора, завтра, швидко, повільно.

Зверніть увагу дітей на зміну частин доби: настає вечір, скоро буде ніч, завтра підемо в кіно. Цю книгу ми читали вчора.

До 5-ти років діти повинні розрізняти і називати: коло, квадрат, прямокутник, незалежно від розміру або кольору фігур. Розрізняти і називати куля, куб, циліндр, правильно користуватися словами, які позначають просторові напрями і час.

Якщо хочете навчити дитину рахувати, купіть 3 види дрібних іграшок по 10 штук (качечки, грибки тощо) або наберіть з природного матеріалу (шишки, горіхи, жолуді, камінчики).

 

Бажаємо успіхів!