Нормативно-правові документи з питань запобігання насильства і жорстокого поводження з дітьми

– Конституція України (ст.3, 28, 52);

– Конвенція ООН про права дитини (ст.16);

– Закон України «Про освіту» (п. 1 ст. 51, 54, 56);

– Закон України «Про загальну середню освіту» (ст.36, 47);

– Закон України «Про охорону дитинства» (ст. 10);

– Закон України «Про попередження насильства в сім’ї»;

– Закон України «Про захист суспільної моралі» (ст.7);

– Указ Президента України від 16.12.2011 №1163/2011 «Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні»;

– наказ МОН від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми»;

– наказ МОН від 23.08.2006 № 631 «Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх»;

– наказ МОН від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильства над дітьми»;

– Сімейний кодекс України (п. 6, 7, ст. 150);

– «Порядок розгляду звернення та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення», затверджений спільним наказом Міністерства освіти і науки України, МВС України, Міністерства охорони здоров’я України, Державним комітетом України у справах сім’ї та молоді від 16.01.04 № 5/34/24/11;

– Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затверджене постановою КМУ від 27.08.2010 № 778 (ст. 70, 74);

– Порядок взаємодії суб’єктів с соціальної роботи із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, затверджений спільним наказом від 14.06.2006 № 1983/388/452/221/556/596/106 (п.5).

– Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 № 2154-р «Про затвердження плану заходів з проведення Національної кампанії «Стоп насильству!» на період до 2015 року».

 

Вчимо дитину робити подарунки

Подарунок – справа непроста.

Запитайте у малюка, а що ж таке – подарунок? Якщо ви спеціально не говорили з ним на подібну тему дуже ймовірно, що він не зможе відповісти на це питання. Або скаже щось на кшталт: «Подарунок – це те, що дарують». Так, подарунок дарують. Але для чого це роблять, навіщо? Що говорити про дітей, адже часто навіть дорослі вважають подарунки – лише традицією, ритуалом. І часто ми забуваємо, що подарунок для близької людини – це, насамперед, бажання доставити радість, задоволення, зробити несподіваний і приємний сюрприз.

Уміння робити подарунки не приходить само собою. Малюка потрібно неодмінно цьому вчити. Як? Є багато способів. Перш за все, дитина повинна бачити, що всі члени сім’ї ставляться до вибору подарунка відповідально, з фантазією і творчістю, а не купують чергову дрібничку в сусідньому магазині в останній момент. Добре, якщо тато разом з сином або донькою вирушає в похід по магазинах, щоб вибрати для матусі найкращий подарунок, а потім допомагає дітлахам змайструвати святкову листівку. Здорово, коли мама каже малюку: «Скоро у татуся свято! Давай подумаємо разом, чим ми зможемо його порадувати?».

Радійте подарункам самі і вчіть цього малюка. Донесіть до крихітки важливу думку: цінність подарунка визначається не його вартістю, а увагою того, хто дарує, бажанням порадувати. Часом, навіть дуже дорога річ не доставляє ніякого задоволення, якщо подарована без душі. А крихітні проліски, вирощені на підвіконні в середині зими, можуть стати справжнім дивом.

Покажіть малюкові на власному прикладі, що вибір подарунка – справа непроста, але цікава. Важливо, що б подарунок був оригінальним і відповідав інтересам того, кому ми його даруємо. Навряд чи бабуся зрадіє іграшкової залізниці або вудці (якщо, звичайно, вона не рибачка), а ось дерев’яна дощечка для нарізки овочів, розписана онуком чи онукою стане приємним, красивим і корисним подарунком. Чим частіше ви будете разом з крихіткою готувати подарунки та сюрпризи для близьких і друзів, тим з більшою часткою ймовірності виросте дитина, яка захоче самостійно порадувати оточуючих напередодні чергових свят. Навчіть малюка отримувати задоволення не тільки від отримання подарунків, але і від процесу їх вибору і вручення. А зробити це можна тільки на своєму власному прикладі.

Правила безпеки під час використання новорічних гірлянд

У період зимових свят досить часто причинами виникнення пожеж чи отримання опіків є неякісні світлотехнічні вироби, зокрема гірлянди.

Перш ніж купувати гірлянду, пересвідчитеся в її якості, врахувавши, що найчастіше нещасні випадки трапляються через неякісні комплектуючі світлотехнічних виробів:

  • нестандартні штепсельні вилки, конструкція яких призводить до про­блем під час підключення гірлянди до мережі електропостачання і навіть до ураження електричним струмом;
  • дуже тонкі дроти, не захищені від можливих пошкоджень — висмикуван­ня, скручування;
  • проблискові пристрої з отворами, не захищені від потрапляння всереди­ну фольги та інших металевих прикрас, що може призвести до ураження електричним струмом;
  • неякісні легкозаймисті пластичні матеріали, що можуть спричинити по­жежу.

Зверніть увагу на наявність маркування та інструкції з використання гірлянди.

Утримайтеся від придбання гірлянд у разі відсутності маркування та інструкції з використання.

Перевірте на маркуванні наявність інформації про:

  • виробника, постачальника, торгову марку, торговий знак;
  • модель або тип виробу;
  • нормовану напругу;
  • потужність;
  • сферу використання — для внутрішнього та/або зовнішнього викорис­тання;
  • знак відповідності вимогам технічного регламенту.

Уважно прочитайте інформацію в інструкції щодо заміни світлотехнічних елемен­тів гірлянди, чи можлива вона, чи дозволено її проводити.

Не намагайтеся самотужки розбирати чи ремонтувати гірлянду.

Виходячи з приміщення, вимикайте гірлянду з електромережі.

Не допускайте надмірних механічних впливів на гірлянду.

Не піддавайте впливу зовнішніх кліматичних чинників гірлянди, призначені для внутрішнього використання.

Суворо дотримуйтеся правил безпеки під час використання гірлянд і не дозволяйте користуватися ними дітям.

Застосування кварцових ламп у дошкільних закладах

Особливе значення для оздоровлення дітей та профілактики захворювань у дошкільному навчальному закладі має застосування кварцових ламп. Широкий спектр дії цих приладів дає змогу проводити як профілактичні, так і лікувальні процедури.

Про сприятливий вплив сонячного світла на організм людини ві­домо здавна. Більшість живих організмів на Землі не можуть іс­нувати без сонячної енергії. Проте багато хвороботворних мікроор­ганізмів навпаки гинуть під дією сонячного світла.

З часом люди відтворили лікувальну дію спрямованого соняч­ного світла за допомогою спеціальних приладів для світлолікування. А нині світлолікування стало окремим напрямом медицини, його за­стосовують для профілактики захворювань та реабілітації після них.

Сонячне світло та його штучний аналог впливають на робо­ту організму людини. На жаль, у сучасних умовах життя, особливо в місті, людина часто відчуває дефіцит сонячного світла, що призво­дить до зниження активності організму, може зумовити ослаблення імунітету та виникнення різних захворювань.

Тож використовуючи штучні джерела світла — ультрафіолетові опромінювачі, людина стає ніби незалеж­ною від сезонних змін, отримує ті компоненти, надходження яких тре­ба було б чекати до весни.

Методи застосування ультрафіолетового випромінювання

Існують такі методи застосування ультрафіолетового випромі­нювання:

  • пряме опромінення;
  • непряме опромінення;
  • закрите опромінення.

Пряме опромінення приміщень здійснюють за допомогою приладів, підвішених до стіни або стелі. Прямі ультрафіолетові спрямовані всередину приміщення. Також пряме опромінення можна здійснювати і приладами на штативах.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Пряме опромінення приміщень виконують лише за відсутності людей, зокрема перед початком роботи та у перервах.

Непряме опромінення, тобто відбитими УФ- променями, можна застосовувати в присутності людей, обмежив­ши час опромінення.

Закрите опромінення також можна здійснювати у присутності людей, обмеживши час опромінення.

Прилади для дезінфекції приміщень УФ-випромінюванням

Нині УФ-опромінювачі набули поширення не лише в медичних установах, а й у побуті. Їхня мета — проведення дезінфекції житло­вих та нежитлових приміщень. Залежно від спектру дії та комплек­тування бувають такі УФ-опромінювачі: кварцова лампа, ультра­фіолетова лампа, бактерицидна лампа, ультрафіолетова кварцова лампа.

Зазвичай основою приладів дезінфекції приміщень УФ-випромінюнням є кварцова лампа.

Кварцова лампа — це електрична лампа, колба якої зроблена з кварцового скла. Кварцову лампу розжарювання можна застосовувати для створення спрямованого ви­промінювання світлотеплової енергії, наприклад, для просушування приміщень.

Ртутно-кварцова лампа — це газорозрядна лампа з додаван­ням ртуті. Окрім дезінфекції приміщень, такі лампи застосовують для знезараження предметів побуту, продуктів харчування тощо.

Увіолева лампа — це газорозрядна лампа для дезінфекції при­міщень, колбу якої виготовлено з увіолевого скла. Традиційно таку лампу називають «бактерицидною», хоча УФ-опромінювач будь-якого типу має сильні бактерицидні властивості.