Крупи, макаронні вироби та бобові в дитячому харчуванні
Основним призначенням зернових культур у харчуванні дошкільників є забезпечення організму вуглеводами.
Цінним джерелом рослинних білків, крохмалю, майже всіх мінеральних речовин і вітамінів групи В є крупи, які виробляють із різних зернових культур.
Вміст основних поживних речовин (білків, жирів і вуглеводів) у крупах приблизно однаковий. Крупи містять 60-70% вуглеводів, 6-12% білку, 2% жиру. Утім, види крупи можуть істотно відрізнятися за рівнем вмісту вітамінів і мінеральних солей.
Найбільш поживною з круп є вівсяна. Вівсяна крупа містить відносно велику кількість рослинного білка — 10,8%, має найбільшу кількість рослинних жирів — 6%, вона багатша за інші крупи на вітаміни В1, В2, що необхідні для нормальної роботи нервової системи. Вівсяна крупа є чемпіоном за вмістом кальцію і фосфору, необхідних для формування кісткової тканини і зубів, також у ній багато магнію і заліза.
Гречана крупа за своєю поживністю наближена до вівсяної, оскільки вона є джерелом вітамінів групи В, магнію і заліза. Гречана крупа містить у 6-7 разів більше заліза ніж рисова чи манна. Крім того, вона багата на цинк і мідь.
Гречана крупа містить велику кількість рослинної клітковини, що необхідна для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту:
- стимулює моторику кишківника;
- позитивно впливає на корисну кишкову мікрофлору.
Манна крупа багата на білки та вуглеводи, проте бідна на жири й клейковину.
Однак нині рекомендують готувати страви з манної крупи дітям лише віком після року.
Пшоно. Поживна цінність цієї крупи дуже низька, хоча до складу пшона входить достатня кількість білків — 12%, жирів — 2,9% і клітковини — 0,7%, а також вітаміни групи В. Проте варто зазначити, що пшоняна крупа містить більше фосфору, калію, магнію, а особливо заліза — 2,7 мг у 100 г продукту, ніж манна та рисова крупи.
Пшоняна крупа важко перетравлюється та засвоюється, тому рекомендована для харчування дітей старшого дошкільного віку.
Перлова та ячна крупи. За вмістом корисних речовин ці крупи близькі до пшона, містять білок — 11%, доволі велику кількість солей кальцію та заліза.
Через високий вміст клейковини ці крупи важко перетравлюються дитячим організмом. Якщо ячну крупу рекомендують дітям раннього віку, то перлову кашу — лише дітям віком від трьох років.
Рис — це найпоширеніша в світі крупа, що посідає перше місце за вмістом вуглеводів, зокрема крохмалю, який отримують завдяки спеціальній обробці зерен рису. Однак вміст корисних харчових речовин у рисовій крупі нижчий ніж, наприклад, у гречаній, вівсяній або пшоняній. Рис містить небагато клейковини, тому дуже швидко перетравлюється та добре засвоюється організмом. Його часто використовують за різних захворювань шлунково-кишкового тракту.
Бобові мають входити до дитячого раціону як джерело додаткового білку, адже його вміст сягає 20%, що майже вдвічі більше ніж в крупах. До того ж бобові багаті на калій, особливо квасоля, а також фосфор, магній та залізо. Білки бобових за своєю харчовою цінністю близькі до тваринних білків.