Основою Батьківщини є сім’я. Метою патріотичного виховання, як складової виховання в родині, є виховання любові до землі, де народилась і виросла людина, до рідного краю та міста. Родина – це і є Батьківщина. Тут народжується первісне патріотичне почуття, виховується повага до батьків і свого родоводу, до родинних традицій, любов до Батьківщини і рідної землі.
Джерелом патріотичного виховання є культ рідного слова батька і матері, колискова пісня, рідний дім, конкретні вчинки особистості, спрямовані на матеріальне і культурне збагачення свого народу.
Саме в родинному середовищі дитина вперше дізнається про такі речі, як народні символи. Народними символами українців є батьківська хата, вишитий рушний, материнська пісня, верба і калина, сорочка, хрещатий барвінок і вірний своєму краю лелека.
Батьки формують у своїх дітей шанобливе ставлення до державних символів: гімну, прапора і герба.
Велику роль у родинному патріотичному вихованні відіграє рівень патріотичних почуттів батьків.
Діти, з якими ведеться цілеспрямована робота в родині успадковують славу своїх батьків, дідів, славу народу. Для патріотичного виховання дітей в родині рекомендовано використовувати такі форми роботи: бесіди-спогади батьків, подорожі по рідній країні, створення сімейних літописів, залучення дітей до трудових справ, використання здобутків літератури і мистецтва українського народу.