«Мислення та мовлення — як складова розвитку дошкільнят»

Мислення є вищою формою психічного відображення. А мова та мовлення  — це та особлива якість, що вирізняє людину з-поміж інших живих істот.  Мислення людини тісно пов’язане з мовою. Будь – яка думка нерозривно розвивається у зв’язку з мовленням.

Гра «Кольорові історії».  Гра має кілька рівнів складності.

1 р. Дорослий пояснює, що певний колір відповідає  конкретному слову чи явищу. Так, наприклад, якщо дорослий називає слово «помідор», то в уяві ми відтворюємо червоний колір. При слові «дощ» — згадуємо синій. Завдання малюка – вибирати з набору поданих кольорів той, що, на його думку, відповідає названому предмету чи явищу.

Рекомендований набір слів: сонце, кров, трава, море, ґрунт, сніг, слива, молоко, морква, шоколад, лимон тощо.

Дитина вибирає  кольори та розкладає їх вряд перед собою. По закінченню гри дорослий просить малюка пригадати та назвати слова за їх кольорами.

2 р. Дорослий пропонує назви, до яких можна дібрати 2 і більше кольорів. На початку гри можна підібрати кілька картинок із зображенням предметів колір яких потрібно визначити.

Рекомендований набір слів: жук сонечко (червоно-чорний), зебра (чорно-біла), ромашка (біло-жовта), риба-клоун (червоно-біла), кавун (зелено-червоний), банан (жовто-білий), ківі (коричнево-зелена), сонях (чорно-жовтий) і т.д.

Осінь (жовто-помаранчево-червоно-багряна), водограй (блакитно-синьо-білий), веселка (червоно- помаранчево-жовто-зелено-блакитно-синьо-фіолетовий).

3 р. «Пишемо речення». Дорослий промовляє повільно речення, а малюк до кожного слова підбирає відповідний колір і викладає їх в ряд , так би мовити, «записує» речення кольорами, а не словами.

Наприклад: в саду достигли груші, яблука та сливи  – зелений, жовтий, червоний, синій.

гра «Плутанина»

Малюк повинен почути помилку в реченні і поставити слова в правильній послідовності.

Приклад: на сонці сяє небо;

На котлеті лежить тарілка;

Мишка піймала кішку.

 гра «Чи може так бути?»

Подана гра схожа на попередню. В цій грі дорослий пропонує малюку не лише виправити помилку, а й побудувати речення,  що містить заперечення.

Наприклад дорослий пропонує таке речення: «У шафі висить книга». Дитина відповідає: «У шафі стоїть книга, а не висить» або «Машина стрибає по дорозі» . Правильна відповідь : «Машина їде по дорозі, а не стрибає» .

 гра «Чим схожі?»

Малюк повинен знайти якнайбільше спільного між двома різними, на перший погляд, словами. Критерії «подібності» можуть бути будь – які: форма, колір, розмір, матеріал, вага, призначення, функціонування, походження і т.д.  На початковому етапі дорослий доповнює відповіді дитини своїми. Надалі дорослий намагається уникнути підказок.

Зразки словесних пар: Бегемот і шафа? Губна помада і фломастер?

гра «Поміркуй, чому так?»

Педагог пропонує дитині поміркувати над питаннями і дати розгорнуту обґрунтовану відповідь. Слід врахувати, що однозначно правильних чи неправильних відповідей тут немає. Вихователь також може висловити і свою точку зору, як доповнення до відповіді малюка.

Придумайте нові питання, можливо їх підкаже сама дитина.

Приклад запитань: навіщо люди читають книги?

Чому їсти потрібно виделкою, а не руками?

Чому машину ставлять у гараж?